Denník N

Nemecký Bosch v Prešove zamestná 4 000 ľudí, i keď Sulík dnešné zverejnenie investície asi uponáhľal

Centrála Boschu v nemeckom Renningene. Foto - Bosch
Centrála Boschu v nemeckom Renningene. Foto – Bosch

Po automobilke Volvo získava východné Slovensko ďalšiu strategickú investíciu. A opäť z perspektívnej oblasti elektromobility. Nemecký Bosch pri Prešove rozbehne výrobu elektromotorov do bicyklov, ktorá priamo aj nepriamo zamestná až 8 000 ľudí.

Nemecká technologická firma Bosch prišla podnikať do bývalého medzivojnového Československa už pred vyše sto rokmi a dodnes tu je významným investorom. V dvoch výrobných fabrikách i viacerých obchodných firmách v rôznych slovenských mestách zamestnáva 1 100 ľudí. No skutočne veľkú investíciu prináša koncern do krajiny až teraz. V Prešove vybuduje novú fabriku na elektromotory do elektrobicyklov až pre 4 000 ľudí.

Dnes o tom informoval minister hospodárstva Richard Sulík s tým, že investor príde do prešovského priemyselného parku Záborské. Práve dnes pre tento park s celkovou rozlohou vyše 110 hektárov vláda na Sulíkov návrh odobrila štatút významnej investície. Uľahčí sa tak výkup pozemkov i budovanie parku.

Denník E sa od ľudí blízkych rokovaniam s Boschom dozvedel, že prešovský závod má stáť Nemcov vyše 200 miliónov eur.

Minister spresnil, že zisk novej nemeckej investície bude pre Slovensko ale definitívne istý až potom, ako v polovici budúceho mesiaca Bosch oficiálne požiada slovenskú vládu o pridelenie investičných stimulov. Podľa Sulíka žiada o 37 miliónov eur.

Zároveň však z ministrovej strany mohlo prísť k oznámeniu investície predčasne. Upozorňuje na to vedenie Prešovského samosprávneho kraja.

Čo mohlo Bosch prilákať na východné Slovensko

  • Firma už širší východoslovenský región dobre pozná. Jej najväčšou slovenskou firmou je

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie