Denník N

Zelený newsfilter: Ako máme ešte veriť poľovníkom a lesníkom, keď si počty medveďov pomýlili trojnásobne

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hlavnou správou tohto týždňa je zverejnenie prvých výsledkov zo sčítania medveďa hnedého na Slovensku. Okrem toho nás vláda stále drží v napätí, čo sa týka cien energií. Táto téma sa týka ekológie viac, než sa na prvý pohľad zdá.

O čo ide: Vláda v stredu odložila rokovanie o návrhoch, ktoré majú zabezpečiť dostupné energie pre domácnosti a chránených odberateľov na budúci rok. Stále teda nie je jasné, ako plánuje naplniť sľuby, že domácnosti dostanú elektrinu a plyn za nižšie ceny, než aké by platili podľa štandardných vzorcov.

Problémom však je nielen samotná cena energií, ale aj to, ktorý druh energie sa najviac oplatí. Slovenskí plynári napríklad prišli s analýzou, podľa ktorej sa zemný plyn v súčasnosti ako vykurovacie palivo oplatí viac než elektrina, biomasa či tepelné čerpadlá.

Ak sú ich prepočty správne, tak to treba čo najskôr zmeniť.

Prečo? Dôkazov o tom, že zemný plyn je nielen neekologický, ale aj nespoľahlivý zdroj energie, je nespočetne veľa. Vysoká spotreba a neistota, či ho bude v nasledujúcej vykurovacej sezóne dosť, navyše zvyšujú zisky, ktoré má z predaja plynu Rusko.

Príkladom, ako motivovať ľudí, aby sa od plynu odpájali, je Dánsko. Elektrina používaná na vykurovanie je tam daňovo zvýhodnená. Teplári a domácnosti sú tak motivovaní meniť plynové kotly za elektrické.

Výsledok je ten, že za teplo z elektriny platia domácnosti menej a súčasne sa krajina stáva nezávislá od fosílneho plynu.

Zelený newsfilter každý štvrtok komentuje najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Dnešné vydanie zostavili reportéri Denníka E Tomáš Grečko a Karolína Kiripolská. Má 1 800 slov, na ktoré vám bude stačiť niečo vyše siedmich minút.

1. Dosť bolo rozprávok o medveďoch

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Medvede

Ochrana prírody

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie