Denník N

Zelený newsfilter: To, čo spôsobuje sucho v Číne, nemá obdoby, následky sa blížia aj k nám

Odhalené skaly na vyschnutom dne rieky Ťia-ling v čínskom meste Čchung-čching. Foto - TASR/AP
Odhalené skaly na vyschnutom dne rieky Ťia-ling v čínskom meste Čchung-čching. Foto – TASR/AP

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra sa začne apokalyptickou fotografiou z čínskeho mesta Čchung-čching, v ktorom na pozadí požiarov zo sucha bojujú obyvatelia s novou vlnou koronavírusu.

Ešte predtým sa však pristavíme pri bytových domoch, ktoré podľa analýzy reportérky Denníka E Denisy Funtíkovej čaká zvýšenie nákladov niekedy až o stovky percent.

Bytové domy, v ktorých žije zhruba polovica obyvateľov Slovenska, majú veľmi dobré možnosti na získanie príspevku na zateplenie a obnovu.

Napriek tomu je na Slovensku ešte stále tretina starších bytoviek, ktorých obyvatelia budú nasledujúcu zimu zbytočne plytvať teplom cez zle zaizolované steny a okná. Potreba tepla na vykurovanie nezatepleného bytového domu je pritom až dvojnásobne vyššia než u bežne obnoveného, vypočítalo združenie Budovy pre budúcnosť.

Mnohí ľudia v bytovkách by zrejme obnovu svojich domov privítali, no napríklad stačí, že sa na domovej schôdzi nájde menšina susedov, ktorá s ňou nesúhlasí, a z projektu veľakrát nič nie je.

Aj tento problém mohla vláda vyriešiť včas – stačilo napríklad novelizovať zákon, ktorým sa riadi rozhodovanie v bytových domoch, tak, aby sa projekty energetických úspor dali prijímať jednoduchšie a rýchlejšie.

Pointa je v tom, kto to mohol urobiť. Príslušný zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je totiž v gescii ministerstva financií, teda Igora Matoviča (OĽaNO).

Jeho hnutie malo na prípravu novely pol roka. Teraz namiesto toho žiada na budúci rok kompenzovať vysoké ceny energií domácnostiam sumou 250 miliónov eur. Je to jedna z požiadaviek, ktorou hnutie podmieňuje odchod Igor Matoviča z vlády.

Ten k tomu na Facebooku napísal: „Dnes sa ukáže, komu záleží na Slovensku a komu na svojom Egu.”

Zelený newsfilter každý štvrtok komentuje najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Dnešné vydanie zostavili reportéri Denníka E Tomáš Grečko a Karolína Kiripolská. Má 1 300 slov, ktoré si stihnete prečítať za päť minút.

1. Fotografia týždňa: Apokalypsa v Číne

Záber, ktorý na svojom twitterovom účte zverejnil korešpondent britskej BBC Stephen McDonell, je z čínskeho mesta Čchung-čching.

Vidno na ňom ľudí, ktorí čakajú na testovanie na koronavírus. Na prvý pohľad sa zdá, že pozadie za nimi je z inej fotografie, ale nie je.

V rovnakom čase ako nová vlna koronavírusu zasiahla mesto aj vlna horúčav, ktorá spôsobuje požiare. V čase, keď vznikla fotografia, dosahovala teplota 40 stupňov Celzia.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Plynová kríza

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie