Denník N

Ekonomický newsfilter: Podniky sú pri vysokých cenách energií extrémne zraniteľné, ukazujú výskumníci centrálnej banky

Hliník produkovaný v Slovalcu Foto N - Tomáš Benedikovič
Hliník produkovaný v Slovalcu Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

stratégia menšinovej vlády, ktorá zrejme dnes vznikne, začína byť jasná. Slovensko sa bude pravdepodobne zmietať v ďalšej fáze Matovičových mediálnych manipulácií s výhovorkou, že „Sulík nenakúpil testy“…

V koaličnej trojke na konci uplynulého týždňa vrcholila nervozita, vláda sa totiž po dlhých týždňoch konečne preľakla, že prichádza energetická kríza. Pritom mnohé podniky, samosprávy a inštitúcie už niekoľko mesiacov platia neúnosne vysoké účty.

Premiér Eduard Heger k energetickej kríze na dnes zvolal ďalšie rokovanie vlády, trojkoalícia vrátane Igora Matoviča ešte skúsila citovo vydierať ministra hospodárstva v demisii Richarda Sulíka, že jednoducho v tejto situácii musia on a jeho ľudia zostať v exekutíve. Vyžaduje to vraj zodpovednosť voči Slovensku.

Lenže riešenie energetickej krízy nie je vec jedného ministra. Zlyhala celá vláda Eduarda Hegera, ona je predsa vrcholným orgánom výkonnej moci, ktorý rozhoduje v zbore a nesie zodpovednosť. Má predsedu vlády s rozsiahlymi právomocami, ktorý má činnosť ministrov koordinovať, a ak tí svoje úlohy neplnia, má to riešiť.

Aj dnes ešte existuje riešenie, ako udržať štvorkoalíciu aj so stranou Richarda Sulíka – poslať preč z vlády Igora Matoviča.

Ten sa v piatok opäť raz ako minister financií profesionálne strápnil, keď bohorovne vyhlásil, že štátny rozpočet, ktorého návrh ešte nikto nevidel, môže byť bez problémov do konca septembra schválený.

Z víkendu ešte jedna fotografia: V Prahe bolo na protivládnej demoštrácii 70-tisíc ľudí. Posielali Európsku úniu „do prdele“, žiadali vojenskú neutralitu a priame zmluvy na dodávky plynu za nízke ceny s Ruskom.

To len ako pripomienka premiérovi Hegerovi, o čo sa tu hrá.

Protivládny protest v Prahe 3. septembra 2022. Foto – TASR/AP

Dnes má Ekonomický newsfilter 1330 slov, budete potrebovať 5,5 minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1 Matovič tvrdí, že o dramatických dôsledkoch vysokých cien elektriny sa dozvedeli až teraz

Piatkové rokovanie vlády k situácii na trhu s energiami neprinieslo žiadne riešenia, iba výhovorky a ďalšie urážky. Minister Matovič na sociálnej sieti konštatoval, že „dnes sme sa hrôzou dozvedeli, že zmrazenie cien pre domácnosti, ktoré vybavilo ministerstvo hospodárstva, znamená platiť dvakrát viac“.

Nevedno, ako prišiel na to, že domácnosti na budúci rok zaplatia len za elektrinu o 1,5 miliardy eur viac. Dôvodom je podľa neho zámer ministerstva hospodárstva, aby sa dohoda o nízkej cene elektriny týkala iba 85 % spotreby. Cena sa má zastropovať približne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie