Denník N

OĽaNO chce nový odvod pre televízie a rádiá. Pripomína to maďarskú cestu, reagujú vysielatelia

Foto - TASR
Foto – TASR

Poslanec Milan Vetrák (OĽaNO) chce zaviesť osobitný odvod pre médiá. Jeho návrh by sa zrejme dotkol len TV Markíza a prevádzkovateľa rádií Expres, Europa 2 a Melody. Navyše sú v ňom chyby a odvoláva sa na už zrušený zákon.

Pri vzniku svojej vlády ohlásil Igor Matovič veľkú podporu investigatívnej žurnalistiky prostredníctvom fondu, do ktorého mal štát naliať 10 miliónov eur. Keď bol za tento svoj nápad skritizovaný, nechal ho tak. Podobne skončila aj jeho myšlienka vládnych novín.

Postupne sa začal Matovičov vzťah s médiami vyostrovať. Premiér a neskôr minister financií len veľmi ťažko niesol kritiku plagiátorstva jeho diplomovky a stále viac ho znervózňovali novinári upozorňujúci na to, ako líder OĽaNO riadi štát.

V súčasnosti Matovič útočí na médiá prakticky denne, vraj ho nemajú rady, lebo nie je „LGBTI orientovaný“ a je presvedčený, že štát by mal regulovať, ktorých politikov môžu novinári pozývať do televíznych debát. Najnovšie OĽaNO chce, aby televízie a rádiá platili štátu nový odvod.

návrhom prišiel poslanec OĽaNO Milan Vetrák. Chce tak získať pre štát viac peňazí na krytie Matovičovho rodinného balíčka a na znižovanie deficitu verejných financií.

Vetrák chce zaradiť súkromné televízie, rádiá a firmy poskytujúce retransmisiu, teda ďalšie vysielanie signálu, do kategórie firiem, ktoré majú platiť tzv. osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach.

To podľa súkromných vysielateľov nemá žiadne racionálne opodstatnenie a pripomína to maďarskú cestu vyvíjania ekonomického tlaku na médiá.

Milan Vetrák (OĽaNO). Foto – TASR

Kritika médií

Podľa Asociácie televíznych vysielateľov Slovenska a Asociácie rádií Slovenska je Vetrákov návrh „ďalším pokusom poškodiť časť médií“.

Vysielatelia pripomínajú, že slovenský mediálny trh je už dnes silne konkurenčný a že musia nad rámec bežných daní platiť dve percentá z príjmov z reklamy do Audiovizuálneho fondu.

Riaditeľ televízie JOJ Marcel Grega si myslí, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Hegerova vláda

Médiá

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie