Denník N

Ekonomický newsfilter: Spúšťa sa obnova rodinných domov z európskych peňazí

Ilustračné foto N - Tomáš Grečko
Ilustračné foto N – Tomáš Grečko

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

včera už na verejnosť prenikli prvé mená možných kandidátov na uvoľnené kreslá ministrov v kabinete Eduarda Hegera. Ambícia povolať do najvyššej štátnej služby skúsených odborníkov je chvályhodná, mená ako Karel Hirman (hospodárstvo), Rastislav Káčer (zahraničie), Daniel Bútora (školstvo) či Ľudovít Bradáč (spravodlivosť) znejú dobre, kľúčovou otázkou však je, či sa ich podarí dostať do hlasovacieho stroja, ktorému velí všetkého schopný Igor Matovič.

Včera tiež unikol plán na európske zastropovanie cien plynu. Získal ho portál Euractiv. Ako dva možné nástroje v prípade ďalšej redukcie dodávok z Ruska sa v ňom uvádzajú cenový strop na ruský plyn a vytvorenie administratívnych cenových zón pre najviac postihnuté krajiny EÚ. O pláne sa začne diskutovať už dnes a potom v piatok na úrovni ministrov energetiky.

Treťou správou, na ktorú vás chceme upozorniť, je hekerský útok na IT systémy štátnych Lesov SR. V situácii, keď sa ľudia horúčkovito snažia zabezpečiť si palivové drevo, môžeme iba hádať, komu by tak asi pred zimou mohlo vyhovovať odstavenie tohto obchodu pre masy ľudí vystrašených vysokými cenami.

Ekonomický newsfilter na stredu pripravil Oliver Brunovský, dnes je to 1200 slov na 5 minút čítania.


1. Otvorili prvé výzvy na obnovu domov z plánu obnovy

Slovenská agentúra životného prostredia včera zverejnila prvé dve výzvy na obnovu starších rodinných domov tak, aby boli energeticky výrazne efektívnejšie. Za staršie domy považuje tie, ktoré boli skolaudované pred rokom 2013.

Ide o druhý najväčší projekt v slovenskom Pláne obnovy a odolnosti. Vyčlenená je naň dovedna pol miliarda eur a cieľom je zvýšiť kvalitu zhruba 30-tisíc domov.

Vládnej agentúre sa podarilo dodržať ohlásený termín na začiatku jesene, úvodný rozpočet je však nižší, ako pôvodne prezentovala. Kým na jar sa hovorilo o zhruba 65 miliónoch eur, zatiaľ premiér Eduard Heger v spoločnosti ministrov Igora Matoviča a Jána Budaja ohlásil dve pilotné výzvy po 15 miliónov eur.

Prvé žiadosti o príspevok na rekonštrukcie bude agentúra prijímať od 17. októbra do konca februára budúceho roka.

Komu a na čo sú určené prvé dve výzvy: 

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie