Zelený newsfilter: Šetrenie elektrinou áno, ale tak, aby sme deťom nemuseli vypínať Večerníček

Na rozdiel od severnej a západnej Európy nebolo šetrenie energiami na Slovensku nikdy veľkou témou. Elektrina a plyn boli lacné a politici viac než spotrebu riešili delenie výnosov z energetických firiem. No dôvod šetriť aj u nás je tu už dlho – aj naša energetika spôsobila klimatickú krízu, ktorej následky budú horšie, než tie spôsobené vojnou na Ukrajine.
Nápad naviazať rozdelenie zlacnenej elektriny na budúci rok na úspory teda vôbec nie je nezmysel. V energetike platí, že cenové signály sú jedným z najlepšie fungujúcich nástrojov na riadenie spotreby.
Riziko je v tom, či to bude spravodlivé.
Úradníci už niekoľko týždňov hľadajú čo najspravodlivejší model, ako nastaviť strop pre šetrenie. No ako ukazujú reakcie čitateľov Denníka E, medzi tým, čo si štát myslí, že je priemerná spotreba, a realitou v domácnostiach, sú značné nezrovnalosti.
Viacerí čitatelia nám napríklad napísali, že oficiálny údaj Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o priemernej spotrebe elektriny v dome, ktorý elektrinou aj vykuruje a ohrieva vodu, je podľa nich podhodnotený niekedy aj o viac ako tridsať percent.
Je teda načase, aby si úradníci urobili v číslach poriadok. Inak hrozí, že nezmyselnými stropmi ľuďom znechutia šetrenie natoľko, že boj s energetickou či klimatickou krízou sa zvrhne smerom, ktorý naznačil minulotýždňový protivládny protest v Prahe.
Zelený newsfilter každý štvrtok komentuje najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.
Dnešné vydanie zostavili reportéri Denníka E Tomáš Grečko a Karolína Kiripolská. Má 1 300 slov, ktoré si stihnete prečítať za päť minút.
1. Červený gombík stlačia v Mochovciach v piatok

Para, ktorá začne v noci zo štvrtka na piatok stúpať z chladiacich veží tretieho bloku v Mochovciach, bude