Denník N

Firemný newsfilter: Prepúšťania pre energie pribúdajú, vláda o pomoci stále iba reční a hekeri zaútočili na lesy

Jednou z fabrík, ktorá hromadne prepúšťa, je aj novácka chemička Fortischem Foto - Fortischem
Jednou z fabrík, ktorá hromadne prepúšťa, je aj novácka chemička Fortischem Foto – Fortischem

Najskôr zlá správa. Nemecko posledné tri svoje jadrové elektrárne po Novom roku v chode nenechá, aj keď o tom pre hroziaci nedostatok energií uvažovalo. Dve z nich zostanú do apríla aspoň v rezerve.

Teraz tri lepšie správy z energetiky. Budúci týždeň má Európska komisia ponúknuť finálne riešenia na zníženie vplyvu drahých energií. V hre je cenový strop na ruský plyn aj zastropovanie cien elektriny od lacnejších jadrových, slnečných či vodných elektrární. Ráta aj s vyšším zdanením vysokých ziskov energetikov, ktoré má pomôcť iným firmám a domácnostiam.

V noci zo štvrtka na piatok sa začala skúšobná prevádzka tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce, aj keď na plný výkon pobeží až o päť mesiacov.

A aj najväčší európsky priateľ Ruska Maďarsko už vyhlásilo, že do konca desaťročia investuje 16 miliárd eur do zvýšenia svojej výroby elektriny a zníženia závislosti od dovozu plynu, ktorý tam prúdi hlavne z Ruska.

Navyše mimo počítania strát z drahých energií stále na Slovensku pribúdajú plány na nové investície. Všetci veria, že prestrelené ceny energií tu nebudú natrvalo.

A napokon – novým ministrom hospodárstva môže byť energetický analytik Karel Hirman. Energetike rozumie, no s ľuďmi z biznisu môže byť jeho vzťah problematický. Podľa mnohých sa na problémy v odvetví pozerá často až príliš priamočiaro a zjednodušene.

Všetko dôležité pre slovenské firmy zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.

1. Novácka chemička prepúšťa polovicu ľudí, stojí už prvá magnezitka a košické oceliarne podraďujú na dve pece

Drahé energie sa bez dodnes neodobrených vládnych výpomocí prelievajú v slovenskom priemysle do ďalších rozsiahlych redukcií. K zastaveniu či minimálne k redukovaniu výroby v hlinikárňach Slovalco, Oravských ferozliatinárskych závodoch (OFZ), k výrobcovi hnojív Duslo a producentovi syntetických vlákien Nexis Fibers sa pridávajú podobnými škrtmi ďalšie firmy.

Kto všetko redukuje:

  • Kľúčový hornonitriansky zamestnávateľ Fortischem, ktorý

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie