Z elektrární vytiahneme 140 miliárd a rozdelíme ich medzi odberateľov, potvrdil Brusel. Strop na plyn chcú ešte domyslieť

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Európska komisia zastropuje ceny elektriny z neplynových zdrojov. Potvrdila to vo svojom prejave o stave Európskej únie predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen. Vyzvala aj na šetrenie energiou v časoch najvyššieho odberu.
Komisia chce pripraviť aj systém na zastropovanie cien dovezeného plynu. Jeho jasné pravidlá však Ursula von der Leyen nepredstavila, keďže hrozí nedostatok plynu a európski politici sú v tejto otázke nejednotní.
Ďalším ohláseným opatrením, ktoré má zmierniť dosah energetickej krízy, je významná reforma trhu s elektrinou tak, aby plyn nemal taký veľký vplyv na cenu elektriny.
Šéfka Európskej komisie von der Leyen vystúpila pred jej členov v stredu ráno. Do parlamentu v Štrasburgu kráčala bok po boku s manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Olenou. Práve vojna, ktorú rozpútalo Rusko na Ukrajine, je dôvodom, prečo bol tento politický prejav dôležitý a ostro sledovaný. Predsedníčka mala totiž oznámiť opatrenia, ktorými Európska únia pomôže svojim občanom prežiť vysoké ceny energií spôsobené ruskou agresiou.
Konečná podoba opatrení bude vznikať ešte niekoľko týždňov. Pri takýchto intervenciách EÚ platí, že diabol sa skrýva v detailoch. Videli sme to napríklad v prípade embarga na ruskú ropu, z ktorého síce stredoeurópske štáty dostali výnimku na ropovod Družba, no potom sa ukázalo, že hotové produkty z nej nemôžu exportovať ďalej na západ, čo kritizovala aj bratislavská rafinéria Slovnaft, dcéra maďarskej skupiny MOL.
Zastropovanie ceny elektriny z neplynových zdrojov
Z navrhnutých riešení je najnádejnejšie zastropovanie cien elektriny z neplynových zdrojov. Európska komisia ho chce zaviesť preto, že jadrové, vodné, solárne, ale aj ďalšie elektrárne vyrábajú elektrinu