Denník N

Ekonomický newsfilter: Český model cenových stropov je presne to, čo potrebujú slovenské samosprávy

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

minister hospodárstva Karel Hirman chce na Slovensku zaviesť cenové stropy podľa českého vzoru. Ten by mohol znamenať, že niektorým odberateľom stúpne celková cena elektriny oproti predvojnovej úrovni na dvojnásobok. Bez tohto riešenia by však bol nárast oveľa vyšší. Podobne je to pri plyne.

Výhodou českého riešenia je, že sa má týkať nielen domácností, ale aj samospráv, nemocníc a štátnych úradov. Na stole sú však stále ešte aj cenové stropy, ktoré pripravoval Hirmanov predchodca Richard Sulík. Tie boli zamerané primárne na domácnosti, no ich výhodou boli výrazne nižšie ceny plynu a za určitých okolností aj elektriny.

Okrem toho chystá svoje cenové stropy aj Európska komisia. Otázka je, ako sa toto všetko zladí a čo z toho nakoniec vznikne.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1400 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil Ján Kováč.

1. Minister Hirman sa chce inšpirovať českými cenovými stropmi, ktoré ochránia aj samosprávy

Slovensko môže mať tri rôzne modely cenových stropov na tlmenie rastu cien energií.

Tretí, najnovší model, načrtol nový minister hospodárstva Karel Hirman: „V Česku prijali systémové riešenie, ktorému sa budeme takmer určite blížiť aj u nás.“

Spolu s riešeniami, ktoré pripravil Sulík, by výsledkom mohol byť tlmený, približne dvojnásobný rast ceny pre samosprávy a ešte miernejší (v desiatkach percent) pre domácnosti.

S čím počíta český model:

  • Maximálna cena silovej elektriny má byť v prepočte 240 eur za megawatthodinu a celková cena so všetkými poplatkami okolo 290 – 370 eur.
  • Pred vojnou na Ukrajine bola celková cena oproti tomu približne polovičná, teraz však už niektorí zákazníci platia aj 600 eur.
  • Maximálna cena plynu má byť 120 eur iba za komoditu a so všetkými poplatkami 150, čo je trojnásobok oproti vlaňajšku, ale stále lepšie ako to, čo sa na odberateľov valí z voľného trhu.
  • Energie s nižšou cenou by mal zabezpečovať štátny obchodník.
  • Náklady na cenové stropy Česi odhadujú na 5 miliárd eur. Čiastočne ich chcú získať špeciálnym zdanením ziskových energetických podnikov a čiastočne z dividend elektrární ČEZ.
  • Cenové stropy sa netýkajú fabrík. Tie však budú môcť od novembra žiadať kompenzácie. Aj na tých pracoval Sulík, ale nedokázal ich presadiť cez ministerstvá životného prostredia a financií, ktoré ovláda OĽaNO.

Čo by to mohlo znamenať pre Slovensko: Hlavne rozšírenie ochrany aj na odberateľov, na ktorých Hegerova vláda doteraz až tak nemyslela. Jej prioritou boli totiž domácnosti.

České stropy majú pomôcť aj mestám, obciam, nemocniciam, štátnym úradom a bytovkám, ktoré majú vlastnú kotolňu, aj tým, ktoré sú pripojené na centrálne zásobovanie teplom.

Český, európsky a Sulíkov model by sa mohli dopĺňať nasledovne:

1. Európske stropy by mali fungovať ako špeciálna daň. Elektrárne majú naďalej predávať elektrinu za vysokú trhovú cenu, ale všetky príjmy nad 180 eur

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie