Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Máme problém s verejnými financiami, ale aspoň plynu bude túto zimu dosť

Ilustračné foto – Freepik.com/fanjianhua
Ilustračné foto – Freepik.com/fanjianhua

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Investujeme iba do toho, čomu veríme. Zverte svoje financie do starostlivosti WOOD & Company


Dobrý deň,

tento týždeň by mala vláda konečne schváliť zastropovanie ceny energií nielen pre domácnosti, ale aj pre podniky, povedal šéf parlamentu a strany Sme rodina Boris Kollár.

Zatiaľ nás môžu potešiť výpočty Dát bez pátosu. Vyplýva z nich, že kombinácia plných zásobníkov, relatívne teplého počasia a nepatrného zníženia spotreby by mala zabezpečiť, že plynu bude túto vykurovaciu sezónu dosť a v apríli 2023 ho zostane v zásobníkoch toľko ako rok predtým.

Smutnou správou však je, že vláda a špeciálne minister financií Igor Matovič si neuvedomujú, aký hlboký problém má Slovensko s verejnými financiami. Aj keď na prvý pohľad vyzerá všetko fajn, rozhovor s Viktorom Novysedlákom z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť ukazuje, že to je iba pozlátka, ktorá sa zošúcha už budúci rok.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má približne 1000 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Máme problém s verejnými financiami

Igor Matovič a jeho fanúšikovia nielen z hnutia OĽaNO na kritiku zo strany SaS často reagovali poukazovaním na to, v akom dobrom stave sú vraj slovenské verejné financie. Každý, kto si stále myslí to isté, by si mal prečítať rozhovor s Viktorom Novysedlákom z rozpočtovej rady.

Na prvý pohľad sa minister financií a vláda naozaj môže pýšiť tohtoročným rozpočtovým deficitom, ktorý bude podľa odhadov rady o 1,4 miliardy menší, než je plán.

Novysedlák pripomína, že v skutočnosti

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie