Denník N

Ekonomický newsfilter: Máme problém s verejnými financiami, ale aspoň plynu bude túto zimu dosť

Ilustračné foto – Freepik.com/fanjianhua
Ilustračné foto – Freepik.com/fanjianhua

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

tento týždeň by mala vláda konečne schváliť zastropovanie ceny energií nielen pre domácnosti, ale aj pre podniky, povedal šéf parlamentu a strany Sme rodina Boris Kollár.

Zatiaľ nás môžu potešiť výpočty Dát bez pátosu. Vyplýva z nich, že kombinácia plných zásobníkov, relatívne teplého počasia a nepatrného zníženia spotreby by mala zabezpečiť, že plynu bude túto vykurovaciu sezónu dosť a v apríli 2023 ho zostane v zásobníkoch toľko ako rok predtým.

Smutnou správou však je, že vláda a špeciálne minister financií Igor Matovič si neuvedomujú, aký hlboký problém má Slovensko s verejnými financiami. Aj keď na prvý pohľad vyzerá všetko fajn, rozhovor s Viktorom Novysedlákom z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť ukazuje, že to je iba pozlátka, ktorá sa zošúcha už budúci rok.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má približne 1000 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Máme problém s verejnými financiami

Igor Matovič a jeho fanúšikovia nielen z hnutia OĽaNO na kritiku zo strany SaS často reagovali poukazovaním na to, v akom dobrom stave sú vraj slovenské verejné financie. Každý, kto si stále myslí to isté, by si mal prečítať rozhovor s Viktorom Novysedlákom z rozpočtovej rady.

Na prvý pohľad sa minister financií a vláda naozaj môže pýšiť tohtoročným rozpočtovým deficitom, ktorý bude podľa odhadov rady o 1,4 miliardy menší, než je plán.

Novysedlák pripomína, že v skutočnosti

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie