Denník N

Ekonomický newsfilter: Železnice môžu stavať rýchlejšiu trať do Rakúska a podporiť klesajúce štátne investície

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Železnice SR pripravili konečne projekt, ktorý pomôže cestujúcim a zároveň je aj ekonomicky návratný. Medzi Bratislavou a rakúskou hranicou môžu za 100 miliónov eur zmodernizovať trať vďaka súhlasnému stanovisku od analytikov ministerstva financií.

V praxi to znamená, že môžu získať financovanie a zhruba o dva roky sa rozbehne výstavba. Presne takéto projekty Slovensko s jeho chátrajúcimi traťami a nevyužitými eurofondmi potrebuje.

Okrem toho sa v parlamente blíži hlasovanie o zákonoch, ktoré majú posilniť kontrolu štátu nad energetickými firmami. Cieľom je, aby mohla vláda v núdzovom stave firmám prikázať, komu a za aké ceny majú dodávať elektrinu a plyn.

Piatkový Ekonomický newsfilter má 1100 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Železnice môžu zrýchliť trať medzi Bratislavou a Viedňou. Presne takéto investície Slovensku chýbajú

Úroveň cestovania medzi Bratislavou a Viedňou sa môže zásadne zlepšiť. Železnice totiž dostali súhlas na modernizáciu trate medzi Devínskou Novou Vsou a štátnou hranicou s Rakúskom. Výsledkom má byť zrýchlenie jazdy vlakom medzi dvoma hlavnými mestami zo 67 na 40 minút a 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie