Denník N

Firemný newsfilter: Slovenský Volkswagen siaha po luxusných elektroautách a úradmi šikanovaná firma závod predsa len postaví

Komponenty do áut od firmy Mubea. Foto - Mubea
Komponenty do áut od firmy Mubea. Foto – Mubea

Firmy sa ani po poslednom zasadnutí vlády nedozvedeli, ako im štát pomôže s drahými energiami. Vládny kabinet odobril iba to, že v budúcnosti už môže energetikom diktovať, komu a za koľko majú predávať energie, nielen v čase, keď ich je nedostatok, ale aj v období privysokých cien, ako je to dnešné. Má to byť len plán B pre prípad, že by sa Európska únia nedohodla na spoločnom riešení cenových stropov a kompenzácií.

Jasná národná pomoc pre firmy v podobe kompenzačných schém za straty spôsobené drahými energiami je podľa ministerstva hospodárstva rozpracovaná, no musí ešte dostať zelenú od Európskej komisie. K tomu môže dôjsť najskôr koncom októbra.

Pomoc má byť podobná tej nemeckej. Malé firmy by sa mali dočkať dotácie s maximálnou intenzitou do dvoch miliónov eur. Veľkým podnikom sa má kompenzovať najviac polovica straty s maximálnou výškou kompenzácie 25 miliónov eur. Energeticky najnáročnejšiemu priemyslu by sa malo refundovať 70 percent strát s najvyššou možnou výpomocou do 50 miliónov eur.

Len štyri firmy – hlinikárne Slovalco, hutnícky podnik OFZ, chemička Fortischem a najnovšie výrobca kompresorov do bielej techniky Embraco – prepúšťajú dohromady už 1200 ľudí. Na možné redukcie upozorňujú aj iné veľké firmy.

Viac vláda tento týždeň potešila farmárov. Pre štvrtinový pokles produkcie krmovín spôsobený suchom im vyplatí 50 miliónov eur, inak by hrozilo ďalšie vybíjanie zvierat. V tomto roku tak vláda poskytla farmárom a potravinárom národnú pomoc v celkovom objeme až 141 miliónov eur. Nikdy vyššiu nedostali.

Ostatné podstatné správy zo slovenských firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.

1. Bratislavský Volkswagen by mohol začať vyrábať svoje SUV už aj v plne elektrických verziách

Najväčšia tuzemská automobilka nemeckého Volkswagenu už dlhšie vyrába v plne elektrických verziách malé mestské autá. No v blízkom čase by mohla začať produkovať aj prvé elektromobily v najvyššej triede luxusných SUV, ktoré tvoria väčšinu jej výroby. Zatiaľ vyrába SUV značiek Volkswagen, Audi a Porsche okrem tradičných pohonov iba v hybridných verziách.

O takejto novej dôležitej posile lídra domáceho priemyslu sa hovorí dlhšie, ale Hospodárske noviny o tom aktuálne informujú s tým, že tomu nasvedčuje jedna nová veľká investícia významného subdodávateľa bratislavskej fabriky.

Čo naznačuje zisk novej posily

  • Nemecká spoločnosť Webasto má údajne

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Ceny energií

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie