Denník N

Ekonomický newsfilter: Ak by sme padli do rozpočtového provizória, Matovičova pozícia by bola ešte silnejšia

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

pokoj v koalícii, ktorý si aktuálne veľmi pochvaľuje jej povolebný líder Igor Matovič, nemusí mať dlhé trvanie. Strana SaS vyzbierala aj od poslancov zo strany Hlas dostatok podpisov a predložila návrh na jeho odvolanie. Cez víkend sa k nim pridal aj Smer, keďže vidí reálnu šancu, že pád Matoviča by mohol urýchliť aj cestu k predčasným voľbám. Odvolávanie, ktoré by malo byť tento týždeň, môže byť mimoriadne tesné.

Matovič má totiž ďalší zásadný problém – aj politici menšinovej koalície čoraz častejšie začínajú hovoriť o hrozbe rozpočtového provizória, ktoré by trojspolku Sme rodina, OĽaNO a Za ľudí mohlo definitívne zlomiť väzy.

Dramatický je aj vývoj vo vojne Ruska s Ukrajinou. Narýchlo organizované pseudoreferendá o pripájaní okupovaných území k Rusku vyvolávajú silné odmietnutie aj vo svete a na pôde Valného zhromaždenia OSN dostával Putin ešte tvrdšie diplomatické facky ako na nedávnom samite jeho východných partnerov v uzbeckom Samarkande.

Ekonomický newsfilter má dnes 1350 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Matovič zatiaľ nemá jasnú podporu pre rozpočet, čoraz viac sa hovorí o hrozbe provizória 

O rozpočtovom provizóriu na rok 2023 sa začína aj medzi zainteresovanými hovoriť ako o reálnej možnosti.

Návrh štátneho rozpočtu by mal parlament dostať zhruba o 3 týždne, zatiaľ ho však nik nevidel, nerokovala o ňom ani koaličná rada a v tejto chvíli nie je jasné, či menšinová vláda bude mať dostatočnú politickú silu pri jeho schvaľovaní v parlamente.

Zatiaľ to vyzerá tak, že matovičovci kalkulujú s hlasmi nezaradených poslancov zvolených do NR SR na kandidátke fašistov. So stranou SaS zatiaľ o podpore rozpočtu nik nerokuje.

Prečo je tento rozpočet mimoriadne dôležitý: 

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie