Týždeň v európskej ekonomike: Ropa, plyn a jadro sa do siedmeho balíka sankcií voči Rusku nedostanú

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]
Autori pracujú pre portál Euractiv.sk.
- Siedmy balík sankcií voči Rusku sa zameria na boj proti obchádzaniu sankcií.
- Európsky regulátor navrhuje pozastaviť obchodovanie s energetickými derivátmi na finančných trhoch.
- Analýza spochybňuje potenciál vodíka v nákladnej doprave, výrobcovia nesúhlasia.
Ropa, plyn a jadro sa do siedmeho balíka sankcií voči Rusku nedostanú
Minulý týždeň Rusko eskalovalo vojnu na Ukrajine vyhlásením „čiastočnej“ mobilizácie, organizovaním nelegitímnych (a prakticky určite zmanipulovaných) referend na okupovaných územiach a hrozbou útokom jadrovými zbraňami. Zároveň sa šíria správy o vojnových zločinoch, ktoré páchali ruské ozbrojené sily na nedávno oslobodených územiach v Charkivskej oblasti či voči zajatým ukrajinským vojakom.
Európska únia reagovala prípravou siedmeho balíka sankcií. Cez víkend o jeho návrhu rokovali zástupcovia členských krajín a zdá sa, že niektoré z tvrdších opatrení – napríklad cenový strop na ropu, zemný plyn alebo sankcie na jadro – sa doň nedostanú. Sankcie sa zamerajú skôr na prísnejšiu implementáciu existujúceho režimu.
Čo medzi sankciami nebude
Jadro: Návrh na zahrnutie jadrovej energetiky do sankcií znepokojil najmä štáty, ktoré využívajú ruské palivo, služby a technológie. Patrí medzi ne aj Slovensko. Maďarsku by zas skomplikoval rozšírenie atómovej elektrárne v Paksi, na ktorej spolupracuje s Moskvou. Rozšírenie sankcií na sektor jadrovej energetiky tak zrejme jednomyseľný súhlas členských krajín nedostane.
Ropa: Skupina krajín G7 sa dohodla na zavedení cenového stropu na dovoz ruskej ropy. Ani v tejto otázke však