Ekonomický newsfilter: Z vládnych kompenzácií má ísť 1,3 miliardy podnikom a verejnému sektoru
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dobrý deň,
Hegerova vláda urobila dôležitý krok k doposiaľ najväčšej pomoci odberateľom, ktorí sú zasiahnutí vysokými cenami.
Daňové nadpríjmy v celkovej výške 1,5 miliardy eur chce rozdeliť na kompenzácie seniorom, podnikom aj verejnému sektoru. Za normálnych okolností by sa mohli použiť na zníženie deficitu. V tomto prípade však zavážili pribúdajúce existenčné problémy medzi podnikateľmi aj vo verejnom sektore.
Ekonomický newsfilter má dnes približne 1400 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil Ján Kováč.
1. Vláda chce seniorom, firmám a samosprávam rozdeliť 1,5 miliardy eur
Vláda v tomto roku zvýši plánované výdavky o 1,5 miliardy eur. Peniaze navyše rozdelí seniorom prostredníctvom mimoriadnych dôchodkov a ďalším skupinám obyvateľov, ktorých ohrozujú vysoké ceny. Použije na to dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, s ktorými pri jeho tvorbe nepočítala.
Prečo tento návrh dáva zmysel:
- Vďaka vysokým cenám má vláda vyššie daňové príjmy, takže je férové, že ich vracia naspäť medzi ľudí, ktorým z rovnakého dôvodu klesá životná úroveň.
- Pomoc má byť jednorazová, takže by nemala kaziť zdravie verejných financií v ďalších rokoch.
Zatiaľ vieme, že vláda chce v novembri vyplatiť ďalšie mimoriadne dôchodky v celkovej sume 208 miliónov eur, v priemere 148 eur na osobu.
Je to 70 percent trinástych dôchodkov, ktoré vyplácali v júli.
Z 1,5 miliardy má ísť podľa ministra práce Milana Krajniaka tento rok asi 1,3 miliardy na pomoc verejnému sektoru a firmám.
Časť by mala ísť aj matkám, ktoré poberajú náhradné výživné. Ďalšie detaily nie sú známe.
Prečo si treba rozdávanie peňazí dobre premyslieť:
- Vyššie štátne výdavky síce pomôžu ľuďom prežiť zimu, ale podporia spotrebu, čo môže prispieť k inflácii. OECD preto vládam odporúča, aby pomoc smerovali k tým, ktorí ju najviac potrebujú, a aby bola dočasná.
- Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová varovala, že vládne opatrenia na podporu domácností a firiem v Európe sú príliš široké, a že by mohli narúšať snahu ECB o zníženie inflácie. Aj preto
Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.