Denník N

Ekonomický newsfilter: Z vládnych kompenzácií má ísť 1,3 miliardy podnikom a verejnému sektoru

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

Hegerova vláda urobila dôležitý krok k doposiaľ najväčšej pomoci odberateľom, ktorí sú zasiahnutí vysokými cenami.

Daňové nadpríjmy v celkovej výške 1,5 miliardy eur chce rozdeliť na kompenzácie seniorom, podnikom aj verejnému sektoru. Za normálnych okolností by sa mohli použiť na zníženie deficitu. V tomto prípade však zavážili pribúdajúce existenčné problémy medzi podnikateľmi aj vo verejnom sektore.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1400 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Vláda chce seniorom, firmám a samosprávam rozdeliť 1,5 miliardy eur

Vláda v tomto roku zvýši plánované výdavky o 1,5 miliardy eur. Peniaze navyše rozdelí seniorom prostredníctvom mimoriadnych dôchodkov a ďalším skupinám obyvateľov, ktorých ohrozujú vysoké ceny. Použije na to dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, s ktorými pri jeho tvorbe nepočítala.

Prečo tento návrh dáva zmysel: 

 • Vďaka vysokým cenám má vláda vyššie daňové príjmy, takže je férové, že ich vracia naspäť medzi ľudí, ktorým z rovnakého dôvodu klesá životná úroveň.
 • Pomoc má byť jednorazová, takže by nemala kaziť zdravie verejných financií v ďalších rokoch.

Zatiaľ vieme, že vláda chce v novembri vyplatiť ďalšie mimoriadne dôchodky v celkovej sume 208 miliónov eur, v priemere 148 eur na osobu.

Je to 70 percent trinástych dôchodkov, ktoré vyplácali v júli.

Z 1,5 miliardy má ísť podľa ministra práce Milana Krajniaka tento rok asi 1,3 miliardy na pomoc verejnému sektoru a firmám.

Časť by mala ísť aj matkám, ktoré poberajú náhradné výživné. Ďalšie detaily nie sú známe.

Prečo si treba rozdávanie peňazí dobre premyslieť:

 • Vyššie štátne výdavky síce pomôžu ľuďom prežiť zimu, ale podporia spotrebu, čo môže prispieť k inflácii. OECD preto vládam odporúča, aby pomoc smerovali k tým, ktorí ju najviac potrebujú, a aby bola dočasná.
 • Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová varovala, že vládne opatrenia na podporu domácností a firiem v Európe sú príliš široké, a že by mohli narúšať snahu ECB o zníženie inflácie. Aj preto

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie