Denník N

Ekonomický newsfilter: Reálne mzdy na Slovensku klesnú aj budúci rok, ekonomika sa tesne vyhne recesii

Igor Matovič. Foto - TASR
Igor Matovič. Foto – TASR

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

štát dostal nové právomoci v boji s drahou elektrinou a plynom, pri extrémnych cenách bude môcť energetickým firmám prikázať, komu ich predať a za koľko.

Legislatíva schválená parlamentom má byť plánom B, ak by sa Európska únia nedohodla na spoločnom cenovom strope. Dúfajme, že nebude potrebná, lebo aktivácia nového režimu by mohla poslať Slovenské elektrárne do bankrotu.

Druhou dôležitou domácou správou včerajška bola aktualizácia makroekonomických prognóz ministerstva financií, ktorá bude základom pre budúcoročný rozpočet. Ekonomický rast sa v ňom podľa štátnych analytikov ledva udrží nad nulou a priemerná inflácia sa ešte zvýši na 13,5 percenta.

Slovákov tak čaká ďalší rok, keď im rast miezd – aj keď dvojciferný – nepokryje infláciu. A to inflačná predpoveď ministerstva počíta s pomerne optimistickým januárovým zvýšením cien plynu o 60 percent a elektriny o 40 percent.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1200 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Slovenská ekonomika budúci rok výrazne spomalí rast, ale recesii sa vyhne

Slovenská ekonomika sa napriek dvojcifernej inflácii a energetickej kríze vyhne recesii, nad vodou ju udrží čerpanie eurofondov, prognózuje ministerstvo financií. Rast životných nákladov a výpadok dopytu zo zahraničia však spôsobia, že ekonomický rast sa na budúci rok spomalí až

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie