Denník N

Ekonomický newsfilter: Reálne mzdy na Slovensku klesnú aj budúci rok, ekonomika sa tesne vyhne recesii

Igor Matovič. Foto - TASR
Igor Matovič. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

štát dostal nové právomoci v boji s drahou elektrinou a plynom, pri extrémnych cenách bude môcť energetickým firmám prikázať, komu ich predať a za koľko.

Legislatíva schválená parlamentom má byť plánom B, ak by sa Európska únia nedohodla na spoločnom cenovom strope. Dúfajme, že nebude potrebná, lebo aktivácia nového režimu by mohla poslať Slovenské elektrárne do bankrotu.

Druhou dôležitou domácou správou včerajška bola aktualizácia makroekonomických prognóz ministerstva financií, ktorá bude základom pre budúcoročný rozpočet. Ekonomický rast sa v ňom podľa štátnych analytikov ledva udrží nad nulou a priemerná inflácia sa ešte zvýši na 13,5 percenta.

Slovákov tak čaká ďalší rok, keď im rast miezd – aj keď dvojciferný – nepokryje infláciu. A to inflačná predpoveď ministerstva počíta s pomerne optimistickým januárovým zvýšením cien plynu o 60 percent a elektriny o 40 percent.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1200 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Slovenská ekonomika budúci rok výrazne spomalí rast, ale recesii sa vyhne

Slovenská ekonomika sa napriek dvojcifernej inflácii a energetickej kríze vyhne recesii, nad vodou ju udrží čerpanie eurofondov, prognózuje ministerstvo financií. Rast životných nákladov a výpadok dopytu zo zahraničia však spôsobia, že ekonomický rast sa na budúci rok spomalí až

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie