Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Ekonomický newsfilter: Heger bol pred reportérmi Financial Times nebývalo ostrý

Eduard Heger. Foto N - Tomáš Benedikovič
Eduard Heger. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

v parlamente sa včera začalo odvolávanie ministra financií Igora Matoviča, podpisy na to zozbierala donedávna koaličná SaS. Dnes bude rozhodovať každý hlas.

Aj hnutie OĽaNO na to myslí. Včera vláda vymenovala za štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí 27-ročného poslanca Andreja Stančíka z liberálneho krídla Matovičovho hnutia, ktorého v parlamente nahradí konzervatívnejšie orientovaný Peter Cseh.

Z ministerstva hospodárstva na konci septembra odchádzajú štátni tajomníci Ján Oravec a Karol Galek. Na miesto Oravca vláda vymenovala Petra Šveca, dlhoročného hovorcu automobilky Stellantis.

O aktuálnom pomere síl v národnej rade a šanci SaS odvolať Matoviča hovorí aj to, že parlament neposunul do druhého čítania daňové návrhy zákonov z dielne SaS. Strana skúšala presadiť zníženie DPH z benzínu a, naopak, zvýšenie odvodov z hazardných hier a zrušenie koncesionárskych poplatkov.

Ekonomický newsfilter má dnes až 1440 slov, venujte mu 6 minút a budete vedieť všetko podstatné. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Premiér sa posťažoval, že vysoké ceny energií už ničia slovenskú ekonomiku

Národná banka Slovenska včera zverejnila svoju prognózu a tá je omnoho pesimistickejšia ako v utorok zverejnené očakávania analytikov ministerstva financií. Počíta totiž s drahšími energiami.

Priemerná harmonizovaná inflácia sa v budúcom roku podľa NBS vyšplhá na 18,3 percenta z tohtoročných 11,7 percenta.

Ministerstvo financií predpovedalo, že priemerný rast cien dosiahne v roku 2023 len 13,5 percenta na základe národnej metodiky. To je stále o 2,6 percentného bodu menej, než pre rovnaký cenový index predpokladá NBS.

Hlavný rozdiel medzi

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie