Denník N

Zelený newsfilter: Blíži sa klimatický samit v Egypte, ale dôležitejšie pre klímu je to, čo sa deje v Nemecku

Demonštrácia na rieke Labe proti uhoľnej elektrárni v Hamburgu. Foto - TASR/DPA/AP
Demonštrácia na rieke Labe proti uhoľnej elektrárni v Hamburgu. Foto – TASR/DPA/AP

O mesiac sa začne v egyptskom meste Šarm aš-Šajch klimatická konferencia COP27. Už prípravy na ňu naznačujú, čo od nej čakať, lepšie povedané – nečakať.

Štáty, najmä tie, ktoré vypúšťajú najviac emisií skleníkových plynov, dostali minulý rok na glasgowskom COP26 za úlohu prepracovať svoje plány zníženia emisií skleníkových plynov.

Do stanoveného termínu pred začiatkom vyjednávaní v Egypte to stihlo urobiť len 18 štátov. Hoci aktualizované plány môžu krajiny poslať aj neskôr, už teraz je isté, že väčšina si domácu úlohu nesplní.

Je to zlá správa a signál, že klimatická kríza momentálne nie je svetovou prioritou číslo jeden, no z pohľadu následkov na klímu má väčší význam to, čo sa deje momentálne v Nemecku.

Nemecko je najsilnejšou ekonomikou EÚ, ktorá si pestuje imidž svetového lídra v boji s klimatickou krízou. Energetická kríza však donútila Berlín k bezprecedentnému kroku – k zapínaniu odstavených uhoľných elektrární – toho najhoršieho zdroja energie z pohľadu skleníkových plynov.

Ak Nemci rýchlo neznížia spotrebu energií, nevybudujú úložiská a nezabezpečia si dostatok energie z obnoviteľných zdrojov, prípadne zo znovu naštartovaných jadrových elektrární, stratí európska Zelená dohoda kredibilitu a podporu.

Bez rozhodnej Únie by sa svetová klimatická koalícia citeľne oslabila. Jej miesto by sa zrejme pokúsili zaujať Spojené štáty. Prezidentovi Joeovi Bidenovi sa však za dva roky v úrade podarilo presadiť len oklieštenú verziu svojho klimatického balíčka a ani ten nemusí prežiť prípadnú zmenu smerovania v Bielom dome.

Kroky Nemecka v najbližších mesiacoch budú pre budúcnosť boja s klimatickou krízou kľúčové. Denník E bude najbližšie dva mesiace pokrývať dianie v európskej energetike aj prostredníctvom reportéra priamo v Nemecku. Ak je nejaká téma, ktorá by vás odtiaľ zaujímala, napíšte mu na mail: [email protected].

Tohtotýždňový Zelený newsfilter má 1 700 slov, ktoré si stihnete prečítať za sedem minút.


1. Kto chce šéfovať národným parkom? Sledujte online a pýtajte sa kandidátov cez Sli.do

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Plynová kríza

Priemysel

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie