Denník N

Firemný newsfilter: Slovnaft už nedostatkom palív nestraší, teplárne zaujali fondy a nový expert štátu na lákanie investícií

Daňové nadpríjmy vo výške 1,5 miliardy eur chce vláda rozdeliť na kompenzácie za drahé energie pre seniorov, verejný sektor a podniky.

A Slovensko spolu s ďalšími 14 krajinami EÚ vrátane veľkých ekonomík, akými sú Francúzsko, Španielsko a Taliansko, žiada bruselské vedenie Únie, aby sa zastropovali v spoločenstve nielen ceny elektriny, ale aj plynu.

Nová vládna páka, vďaka ktorej štát v kritickej situácii získal právo prikázať energetikom, komu a za koľko majú dodávať elektrinu a plyn, však zároveň vystrašila Slovenské elektrárne. Štát im totiž môže zobrať aj elektrinu, ktorú už skôr predali veľkým klientom v cudzine. Elektrárne tvrdia, že strácajú dôveru bánk a privátnych spoluvlastníkov, a tak od štátu žiadajú 400 miliónov eur, inak nevedia pokračovať v dostavbe štvrtého bloku elektrárne Mochovce.

Všetko dôležité, čo sa deje v slovenských firmách, zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Slovnaft zvládne prebudovanie na inú ako ruskú ropu už do konca budúceho roku, nedostatky palív tak nehrozia

Slovenská rafinéria Slovnaft sa v júni dozvedela, že sa musí s embargom na ruskú ropu vyrovnať skôr, ako predpokladala. Namiesto trojročného odkladu musí stihnúť prebudovanie fabriky na iné typy ropy už do konca budúceho roka. Odvtedy už bude môcť palivá z ruskej ropy predávať iba na domácom trhu, čo je pre exportne zameranú firmu nevýhodné. Po štyroch mesiacoch plánovania napokon Slovnaft vyhlasuje, že prebudovanie stihne urobiť a Slovensku i ďalším okolitým krajinám tak nedostatok palív nehrozí.

Ako to Slovnaft zvládne:

  • Rafinéria sa aj po celoeurópskom embargu ruskej ropy úplne nezriekne. Ďalej ňou vykryje

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie