Likvidácia plynovodov na dne mora je logisticky nesmierne náročná. Páchateľovi to za riziko muselo stáť

Kto zničil strategické plynovody vedúce z Ruska do EÚ, Nord Stream 1 a 2, vedia v tejto chvíli zrejme len tí, ktorí v sabotáži majú prsty. Pre koho je výhrou a pre koho tragédiou? Motív, ktorý by mohol vysvetliť natoľko logisticky zložitú, vojensky i technicky náročnú a riskantnú operáciu, je kľúčom k odhaleniu páchateľa.
Najpravdepodobnejšia verzia je tá, o ktorej sa hovorí a píše od prvej chvíle, keď bol zaznamenaný únik plynu z podmorského potrubia: niekto ho zámerne poškodil. Ako? Tu sa už experti, vojenskí analytici i novinári rozchádzajú.
Zhodujú sa sotva v tom, že išlo o sabotáž. To podporujú aj posledné správy zo Švédska, kde pobrežná stráž odhalila ďalšiu – štvrtú – lokalitu, kde uniká veľké množstvo plynu.
Po prvý raz sa verejnosť dozvedela o poškodení plynovodu Nord Stream v pondelok. O dva dni neskôr nemecké médiá už písali s odvolaním sa na tajné služby, že plyn uniká z troch zo štyroch rúr (každá z oboch vetiev plynovodu pozostáva z dvoch potrubí). Teraz už plyn uniká zo všetkých – o zámernom útoku na strategickú infraštruktúru pochybuje málokto.
Prečo práve teraz?
Podľa televízie Sky News bolo potrubie zrejme poškodené pomocou