Denník N

Ekonomický newsfilter: V Bruseli sme podľa Hirmana neprehrali, EÚ predsa len chystá stropovanie cien plynu

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

po piatkovom stretnutí ministrov energetiky členských krajín Európskej únie to vyzeralo tak, že Slovensko neuspelo. Schválené riešenie so zastropovaním cien elektriny z iných ako plynových zdrojov a prerozdelením ziskov energetických firiem by znamenalo, že na pomoc podnikom s energetickou krízou by mohlo použiť len zlomok očakávaných zdrojov.

Kritizoval ho aj premiér Eduard Heger a pripomenul, že parlament nedávno schválil zákon, ktorý štátu umožní znárodniť elektrinu vyrobenú na našom území, aj keď bola medzitým už predaná.

V nedeľu ho musel korigovať priamy účastník rokovaní, minister hospodárstva Karel Hirman. Podľa neho sme neprehrali a Únia pracuje na cenových stropoch na všetok dovážaný plyn, čo by automaticky znížilo aj cenu elektriny.

Okrem energetickej krízy finančné trhy žili aj udalosťami vo Veľkej Británii, kde hroziaca rozšafná fiškálna politika spôsobila prudký pokles hodnoty libry a štátnych dlhopisov. V dnešnom Ekonomickom newsfiltri si preto povieme, prečo by desivý britský týždeň mohol poslúžiť ako lekcia aj pre slovenských politikov.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má zhruba 1400 slov, prečítate ho za 6 minút a budete vedieť všetko podstatné. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Minister hospodárstva zmierňuje paniku

Bezprostredne po piatkovom stretnutí ministrov energetiky členských krajín Európskej únie sa zdalo, že schválené opatrenia na riešenie energetickej krízy Slovensku nepomôžu. Pesimistické hodnotenie, ktoré vyslovil aj premiér Eduard Heger, v nedeľu vyvracal minister hospodárstva Karel Hirman. Podľa neho rokovanie pre Slovensko dopadlo lepšie, ako sa čakalo.

Čo sa v piatok schválilo v Bruseli:

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie