Denník N

Ekonomický newsfilter: V Bruseli sme podľa Hirmana neprehrali, EÚ predsa len chystá stropovanie cien plynu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

po piatkovom stretnutí ministrov energetiky členských krajín Európskej únie to vyzeralo tak, že Slovensko neuspelo. Schválené riešenie so zastropovaním cien elektriny z iných ako plynových zdrojov a prerozdelením ziskov energetických firiem by znamenalo, že na pomoc podnikom s energetickou krízou by mohlo použiť len zlomok očakávaných zdrojov.

Kritizoval ho aj premiér Eduard Heger a pripomenul, že parlament nedávno schválil zákon, ktorý štátu umožní znárodniť elektrinu vyrobenú na našom území, aj keď bola medzitým už predaná.

V nedeľu ho musel korigovať priamy účastník rokovaní, minister hospodárstva Karel Hirman. Podľa neho sme neprehrali a Únia pracuje na cenových stropoch na všetok dovážaný plyn, čo by automaticky znížilo aj cenu elektriny.

Okrem energetickej krízy finančné trhy žili aj udalosťami vo Veľkej Británii, kde hroziaca rozšafná fiškálna politika spôsobila prudký pokles hodnoty libry a štátnych dlhopisov. V dnešnom Ekonomickom newsfiltri si preto povieme, prečo by desivý britský týždeň mohol poslúžiť ako lekcia aj pre slovenských politikov.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má zhruba 1400 slov, prečítate ho za 6 minút a budete vedieť všetko podstatné. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Minister hospodárstva zmierňuje paniku

Bezprostredne po piatkovom stretnutí ministrov energetiky členských krajín Európskej únie sa zdalo, že schválené opatrenia na riešenie energetickej krízy Slovensku nepomôžu. Pesimistické hodnotenie, ktoré vyslovil aj premiér Eduard Heger, v nedeľu vyvracal minister hospodárstva Karel Hirman. Podľa neho rokovanie pre Slovensko dopadlo lepšie, ako sa čakalo.

Čo sa v piatok schválilo v Bruseli:

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie