Denník N

Ekonomický newsfilter: Nemcom zatiaľ teplý sveter nestačí

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

spotreba plynu v Európe doteraz klesala z veľkej časti nechcene. Postarali sa o to podniky, ktoré pre drahé ceny obmedzili alebo úplne zavreli výrobu.

Teraz na jeseň, keď sa začína kúriť, však bude dôležité znížiť spotrebu aj cielene, a to najmä v domácnostiach.

Po prvých chladných dňoch sa ukázalo, že minimálne v Nemecku to napriek informačným kampaniam nemajú stopercentne pod kontrolou. Domácnosti a malé podniky totiž minuli viac plynu ako po minulé roky.

Vláda vo Veľkej Británii riešila oveľa akútnejší problém. V reakcii na prudký prepad libry odvolala svoj plán na zníženie daní bohatým, na ktorý neexistovalo finančné krytie.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravili Ján Kováč, Marek Legéň a Martina Kláseková.


1. Európske štáty potrebujú ešte viac znížiť spotrebu

Nemecké domácnosti a malé podniky si v reakcii na septembrové ochladenie prikúrili – ich spotreba bola oproti päťročnému priemeru vyššia o 14,5 percenta, všimla si agentúra Bloomberg. Podobne to mohlo byť aj v iných krajinách kontinentu, do ktorých dorazila vlna chladného počasia.

Európa bude musieť podľa Bloombergu ešte viac šetriť, ak chce bez problémov prežiť túto zimu.

Pre energetiku nevyzerá dobre ani predbežná predpoveď počasia. Okrem toho, že má byť v novembri a v decembri chladnejšie ako obvykle, má aj menej pršať a fúkať vietor, čo nie je dobré pre výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov, píše britský denník Financial Times, ktorý vychádzal z údajov Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia.

Týmto správam predchádzal závan optimizmu: Spotreba plynu aj elektriny sa výrazne znížila a zásobníky plynu sa napĺňajú, aj keď podiel dodávok z Ruska klesá k nule.

Prečo môže byť šetrenie výzvou:

  • Doterajší pokles spotreby bol výsledkom postupného zatvárania priemyselnej výroby. Podniky prerušili výrobu, lebo nevedeli nakúpiť energie za ceny, ktoré by potom mohli dať zaplatiť svojim zákazníkom.
  • Tento útlm bude ešte určite pokračovať, keďže mnohým podnikom na konci roka vypršia zmluvy a potom prejdú na vyššie ceny.
  • Kríza v priemyselnej výrobe však na riešenie energetickej krízy nemusí stačiť. V zimných mesiacoch bude mať vysoký podiel na spotrebe vykurovanie. Dôležitejšie budú vonkajšie teploty a snaha ľudí šetriť. Podľa Bloombergu sa zatiaľ nepotvrdili predpoklady, že ľudia pod vplyvom vyšších cien a verejných výziev znížia spotrebu. Klaus Müller, nemecký úradník zodpovedný za monitoring plynárenskej siete, nazval prvé jesenné čísla o spotrebe vytriezvením.

Je pravda, že vyššiu spotrebu potiahli podpriemerné teploty. Müller však hovorí, že znížiť spotrebu budeme musieť, aj keď bude chladno. V opačnom

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie