Denník N

Ekonomický newsfilter: Matovič sľubuje miliardy na energetickú krízu z nevyčerpaných eurofondov, isté to zatiaľ nie je

Foto – TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

minister financií Igor Matovič podľa očakávaní tesne prežil svoje včerajšie odvolávanie, podržali ho traja poslanci z kandidátky ĽSNS. Jeho hlavný rival a bývalý koaličný partner Richard Sulík vyhlásil, že strana SaS začína byť tvrdou opozíciou, čo v praxi znamená, že vládny trojlístok, ktorý nemá parlamentnú väčšinu, bude musieť podporu pre svoje návrhy hľadať u fašistov alebo Smeru či Hlasu.

Ukázalo to už včerajšie hlasovanie o úprave tohtoročného štátneho rozpočtu, respektíve o tom, či sa má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. SaS to nepodporila, keďže zrýchlený režim Matovič v minulosti zneužil na pretlačenie svojich „atómoviek“. Včera však išlo o niečo iné – o to, aby mohla vláda použiť nadvýber daní na vyplatenie pomoci ľuďom a firmám ešte v tomto roku.

Je pravda, že návrhu chýbala podrobná špecifikácia výdavkov, SaS však zarezala debatu v úplnom zárodku. Normálny legislatívny proces s prvým a druhým čítaním a výbormi bude znamenať dvojmesačné zdržanie. Vláda sa o skrátené konanie pokúsi ešte raz.

Matovič v parlamente nebol, a tak sa mohol pochváliť, že na včerajšom rokovaní ministrov financií Európskej únie v Luxembursku pre Slovensko získal na riešenie energetickej krízy miliardy z nevyčerpaných eurofondov. V skutočnosti rokovania stále prebiehajú, ale pre Slovensko je dobrá správa, že zmienka o možnom využití eurofondov z rozpočtu 2014 až 2020 na tento účel sa dostala aj do stanoviska viceprezidenta Európskej komisie Valdisa Dombrovskisa.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Matovič sľubuje, že pomoc s energiami pôjde z eurofondov

Igor Matovič miesto sedenia v parlamente, kde sa včera malo hlasovať o jeho odvolávaní z funkcie ministra financií, uprednostnil let do Luxemburska, kde rokovali ministri financií Európskej únie. Tesne predtým, ako ho koalícia s prispením troch poslancov z fašistickej kandidátky podržala v kresle, na Facebooku oznámil „veľký deň pre Slovensko“. Európska komisia vraj urobí kroky, ktoré umožnia, aby vláda nevyužité eurofondy smela použiť na pomoc v časoch energetickej krízy.

Ak by sa to podarilo, bola by to skutočne veľká vec. Piatkové rokovanie ministrov energetiky totiž prišlo s riešeniami, ktoré

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie