Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Matovič sľubuje miliardy na energetickú krízu z nevyčerpaných eurofondov, isté to zatiaľ nie je

Foto – TASR
Foto – TASR

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Prichádzajú ŠKODA SCALA, KAMIQ a FABIA s balíkom benefitov 5 rokov pohody a cenovou garanciou na 12 mesiacov. Majte filipa a ušetríte až do 1500 €.


Dobrý deň,

minister financií Igor Matovič podľa očakávaní tesne prežil svoje včerajšie odvolávanie, podržali ho traja poslanci z kandidátky ĽSNS. Jeho hlavný rival a bývalý koaličný partner Richard Sulík vyhlásil, že strana SaS začína byť tvrdou opozíciou, čo v praxi znamená, že vládny trojlístok, ktorý nemá parlamentnú väčšinu, bude musieť podporu pre svoje návrhy hľadať u fašistov alebo Smeru či Hlasu.

Ukázalo to už včerajšie hlasovanie o úprave tohtoročného štátneho rozpočtu, respektíve o tom, či sa má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. SaS to nepodporila, keďže zrýchlený režim Matovič v minulosti zneužil na pretlačenie svojich „atómoviek“. Včera však išlo o niečo iné – o to, aby mohla vláda použiť nadvýber daní na vyplatenie pomoci ľuďom a firmám ešte v tomto roku.

Je pravda, že návrhu chýbala podrobná špecifikácia výdavkov, SaS však zarezala debatu v úplnom zárodku. Normálny legislatívny proces s prvým a druhým čítaním a výbormi bude znamenať dvojmesačné zdržanie. Vláda sa o skrátené konanie pokúsi ešte raz.

Matovič v parlamente nebol, a tak sa mohol pochváliť, že na včerajšom rokovaní ministrov financií Európskej únie v Luxembursku pre Slovensko získal na riešenie energetickej krízy miliardy z nevyčerpaných eurofondov. V skutočnosti rokovania stále prebiehajú, ale pre Slovensko je dobrá správa, že zmienka o možnom využití eurofondov z rozpočtu 2014 až 2020 na tento účel sa dostala aj do stanoviska viceprezidenta Európskej komisie Valdisa Dombrovskisa.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Matovič sľubuje, že pomoc s energiami pôjde z eurofondov

Igor Matovič miesto sedenia v parlamente, kde sa včera malo hlasovať o jeho odvolávaní z funkcie ministra financií, uprednostnil let do Luxemburska, kde rokovali ministri financií Európskej únie. Tesne predtým, ako ho koalícia s prispením troch poslancov z fašistickej kandidátky podržala v kresle, na Facebooku oznámil „veľký deň pre Slovensko“. Európska komisia vraj urobí kroky, ktoré umožnia, aby vláda nevyužité eurofondy smela použiť na pomoc v časoch energetickej krízy.

Ak by sa to podarilo, bola by to skutočne veľká vec. Piatkové rokovanie ministrov energetiky totiž prišlo s riešeniami, ktoré

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie