Denník N

Monitorovacie hliadky už zapisujú ceny potravín, ďalšie kontroly budú v decembri

Robert Fico a sociálne balíčky. Foto – TASR
Robert Fico a sociálne balíčky. Foto – TASR

Dôchodcovia a zástupcovia spotrebiteľov už zbierajú údaje o cenách výrobkov, na ktoré štát zníži DPH. Kontroly sa zopakujú vždy v polovici mesiaca.

Prídu do predajne so zoznamom potravín, na ktoré bude od januára budúceho roku platiť nižšia sadzba DPH. Pozrú sa na ceny týchto výrobkov na pulte a zapíšu ich do tabuliek na papieri.

Tak postupujú od tohto mesiaca monitorovacie hliadky, v ktorých sú zástupcovia Jednoty dôchodcov Slovenska a Združenia slovenských spotrebiteľov. Pre štát zbierajú údaje o cenách pred znížením DPH na vybrané potraviny z 20 na 10 percent.

Informácie, ktoré zozbierajú, by mali ukázať aktuálne ceny pred znížením DPH. A tiež naznačiť, či obchodníci pred záverom roka a poklesom DPH na vybrané potraviny ceny nezvýšili.

Od januára budúceho roku by si už mali monitorovacie hliadky v obchodoch všímať, či a ako klesli ceny vybraných potravín, teda mäsa, chleba, masla či mlieka. Aj tieto ceny by mali zapisovať do hárkov, spolu s informáciou, či obchodníci na etiketách duálne zobrazujú ceny – s pôvodnou cenou aj cenou po znížení DPH.

Šéf Jednoty dôchodcov Slovenska Ján Lipiansky pre Denník N potvrdil, že prvé skupiny ľudí, ktorí zabezpečujú monitoring cien v rámci celého Slovenska, odčítali ceny potravín z pultov prvýkrát 15. novembra. Do predajní by sa mali opäť vrátiť v polovici decembra.

Miroslav Tulák zo Združenia slovenských spotrebiteľov povedal, že asi na desiatich miestach by mali vypomáhať dôchodcom so sledovaním cien aj zástupcovia ich organizácie. Dodal, že informácie, ktoré zozbierajú do formulárov, by následne mali posielať elektronicky ministerstvu pôdohospodárstva.

Že kontroly sa už rozbehli – nielen za pomoci Jednoty dôchodcov Slovenska, ale aj Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Potravinárskej komory Slovenska a Agrárnej komory Slovenska – potvrdil aj hovorca ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala. „Prvý monitoring spotrebiteľských cien vybraných potravín, na ktoré bude od 1. januára 2016 znížená sadzba DPH, prebehol k 15. novembru 2015 a bude pokračovať vždy k 15. dňu daného mesiaca v rovnakých predajniach a pri tých istých výrobkoch,“ dodal.

Prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak sa síce kriticky vyjadroval k tomu, že vláda Roberta Fica prišla s nápadom na duálne zobrazovanie cien po znížení DPH, no na monitorovaní cien nevidí nič zlé. „Nepovažujem to za kontroly, ide len o štatistické zisťovanie – zber údajov,“ hovorí o monitorovacích hliadkach.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

    DPH na potraviny

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie