Denník N

Ekonomický newsfilter: Krajniak opravil a hneď aj pokazil dôchodkový systém

Minister Milan Krajniak a premiér SR Eduard Heger po včerajšom rokovaní vlády. Foto - TASR
Minister Milan Krajniak a premiér SR Eduard Heger po včerajšom rokovaní vlády. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

minister financií Igor Matovič má na doručenie vládou schváleného štátneho rozpočtu do Národnej rady už len zhruba posledný týždeň, zdá sa však byť v pohode až do tej miery, že včera si už vedel predstaviť aj zvládnutie rozpočtového provizória.

V rozpočtovom provizóriu by napríklad na práve schválené vyššie platy zdravotníkov štát pravdepodobne nemal peniaze. Lenže Matovič si verí, novej parlamentnej väčšine podporovanej poslancami okolo Tomáša Tarabu zatiaľ, zdá sa, zákony prechádzajú.

Po početných ruských zásahoch do trhových cien plynu a elektriny včera podporil cenu ropy kartel OPEC+. Ropní spojenci Ruska rozhodli o prudkom znížení produkcie o dva milióny barelov denne, a to je dvojnásobok toho, čo sa očakávalo. Ťažiari sa snažia udržať ceny v situácii, keď dopyt klesá a svetová ekonomika čelí hroziacej recesii.

Šéf Európskej rady Charles Michel je presvedčený, že EÚ sa musí usilovať o vybudovanie energetickej únie. Súčasný vývoj podľa neho odhalil nedostatky systému s 27 rôznymi energetickými trhmi, v ktorom môžu intervencie jednotlivých štátov vytvárať nerovnosť. Popri novom energetickom mixe a trvalom znížení spotreby by podľa Michela mala energetická únia využívať aj kolektívnu kúpnu silu.

Ekonomický newsfilter sme zostavili z 1380 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Nová parlamentná väčšina schválila Krajniakovu dôchodkovú reformu

Ministrovi práce Milanovi Krajniakovi sa včera podarilo v parlamente opäť vďaka pomoci tarabovcov a dokonca aj dvoch poslancov Smeru presadiť novelu dôchodkového zákona.

Jej súčasťou je reforma prvého dôchodkového piliera s dôchodkovým automatom, ku ktorej sa zaviazala Hegerova vláda v pláne obnovy.

Krajniakovi však takto zároveň schválili aj kontroverzný rodičovský bonus a zvýhodnené predčasné dôchodky, s ktorými nesúhlasia viacerí odborníci a bude mať s nimi zrejme problém aj Európska komisia.

Za a proti Krajniakovej dôchodkovej reformy:

  • Dôchodkový automat znamená

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie