Denník N

Koľko vás stojí home office a ako môžete znížiť svoje náklady

Ilustračné foto – TASR/DPA
Ilustračné foto – TASR/DPA
  • Mali by ste si preveriť, akú spotrebu majú spotrebiče, ktoré používate pri práci z domu. Elektronika míňa elektrinu, aj keď ste ju zdanlivo vypli.
  • V Česku by mali zamestnávatelia od januára povinne platiť pracovníkovi paušál na úhradu nákladov na energiu, ak pracuje doma.
  • U nás legislatívu máme, ale v praxi je nevykonateľná.

Jozef býva s partnerkou v štandardnom dvojizbovom byte. Striedajú sa na home office tak, že on pracuje z domu tri dni, ona dva. Spolu teda za mesiac pracujú z domu dvadsať dní. Jozef tvrdí, že takto fungovali v lete dva mesiace. Podľa neho mala ich domácnosť nadpriemernú spotrebu – vyše 300 kWh. Podotýka, že tieto dva mesiace používali aj klimatizáciu. Zaujíma ho, či za vyššiu spotrebu naozaj môže práca z domu, a rozmýšľa, ako môže náklady na ňu znížiť.

Spočítajte si, koľko vás stojí práca z domu

Práca z domu vás určite stojí nejaké peniaze v porovnaní s tým, ak chodíte do práce. Ak robíte z domu, ušetríte síce na cestovných nákladoch, ale musíte aj viac kúriť. Ak spočítate náklady na spotrebovanú cenu elektriny na prácu z domu na počítači, na svietení, na iných elektrických spotrebičoch, zistíte, že ani home office nie je zadarmo.

Ak sa od januára zvýšia ceny elektrickej energie, mali by ste pri práci doma zvážiť, aké spotrebiče budete v domácnosti používať.

Pri každom spotrebiči by ste si mali preveriť, akú má spotrebu. Nové štítky majú od 1. marca 2021 umývačky riadu, práčky, práčky so sušičkou, chladničky, mrazničky, chladničky na víno, televízory a elektronické displeje. Od 1. septembra 2021 majú nové štítky aj svetelné zdroje.

Informáciu nájdete na energetickom štítku, ktorý udáva jeho príkon vo wattoch (W), teda jeho spotrebu elektriny v prevádzke. Na presnejšie zmeranie spotreby môžete použiť wattmeter alebo inteligentnú zásuvku.

Koľko vás stojí prevádzka počítača

To závisí od toho, či používate stolný počítač, počítač typu all-in-one alebo pracujete na laptope. Spotreba notebooku je podľa zistení Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) výrazne nižšia ako pri bežnom počítači. Zvyčajne sa pohybuje od 25 do 50 W.

Bežný pracovný počítač je väčším požieračom elektriny než notebook alebo all-in-one PC. Má príkon

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie