Denník N

Ekonomický newsfilter: Politici už sľubujú firmám sumy, ktoré začínajú pripomínať pandemickú krízu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vláda zrazu sľubuje podnikom podporu v takých obrovských rozmeroch, že to začína pripomínať boj s pandemickou krízou.

Počas nej im štát prostredníctvom Prvej pomoci za dva roky vyplatil 2,5 miliardy eur. Včera minister práce Milan Krajniak sľúbil, že firmy dostanú ešte z tohtoročného štátneho rozpočtu 900 miliónov eur na zvládnutie energetickej krízy. Predtým im iní politici sľubovali ďalšie veľké sumy z rôznych iných zdrojov.

Neistota však trvá dlho a nič nie je stopercentne isté. Podniky už začali šetriť, investovať do vlastnej energetiky a chystajú sa aj na rôzne krízové scenáre. Okrem vlastných slnečných elektrární počítajú s útlmom výroby alebo aj s obnovením práce z domu.

Tá má však jednu nevýhodu. Ušetrí na nej firma, ale časť spotreby sa presunie k zamestnancovi.

Ďalším signálom prichádzajúcej krízy je augustový medzimesačný pokles objednávok v nemeckom priemysle o 2,4 percenta. Je to viac, než sa čakalo, čo potvrdzuje obavy, že najväčšia európska ekonomika smeruje do recesie.

Na Slovensku sa zase znížili maloobchodné tržby – prvýkrát po zhruba roku a pol.

Ekonomický newsfilter má dnes 1200 slov, prečítate ho za približne 5 minút. Pripravili Ján Kováč a Ján Filip.


1. Podniky chystajú krízové scenáre, štát im chce poslať 900 miliónov

Pomoc pre podniky v celkovej výške 900 miliónov eur má ísť ešte z tohtoročného štátneho rozpočtu. Ide o súčasť zámeru zvýšiť výdavky aktuálneho rozpočtu celkovo o 1,5 miliardy eur.

Parlament to vláde uľahčí, keďže včera schválil, že zvýšenie rozpočtu môže presadiť v zrýchlenom legislatívnom konaní.

Okrem toho chcú politici medzi podniky rozdeľovať ďalšie zdroje:

  • V utorok minister financií Igor Matovič avizoval presun eurofondov, ktorý nám podľa neho sľúbila Európska komisia. Vďaka nim má celková štátna pomoc s drahými energiami dosiahnuť miliardy eur. Eurofondov, ktoré nie sú zazmluvnené, je 1,2 miliardy, ale nie je jasné, či sa ich ministerstvá vzdajú.
  • Tretia časť pomoci môže prísť z Environmentálneho fondu, do ktorého podniky posielajú stovky miliónov eur za to, že poškodzujú životné prostredie. V parlamente je zákon, vďaka ktorému sa má priemyslu vracať oveľa vyššia suma ako teraz.

Čo presne sľúbil Krajniak: Sumu 900 miliónov eur má medzi firmy rozdeľovať ministerstvo hospodárstva pod vedením Karla Hirmana.

O ich rozdelení máme len čiastkové a predbežné informácie. Hirmanov predchodca Richard Sulík navrhoval kompenzácie pre tri kategórie podnikov.

Malé mali dostať maximálne 2 milióny, stredné

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie