Denník N

Je maďarská ekonomika v takom výbornom stave, ako tvrdia Fico a Blaha? V skutočnosti sa to podobá na prechodený infarkt

Viktor Orbán reční v maďarskom parlamente v septembri 2022. Foto - TASR/AP
Viktor Orbán reční v maďarskom parlamente v septembri 2022. Foto – TASR/AP

Maďarsku bezprostredne nehrozí štátny bankrot, ale už aj vláda priznáva, že situácia nie je ružová.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Politiku maďarskej vlády vyzdvihujú aj viacerí ľudia na Slovensku ako príklad hodný nasledovania. Expremiér Robert Fico nedávno – a nie po prvýkrát – chválil stanovisko Viktora Orbána v súvislosti s rusko-ukrajinskou vojnou, pričom tvrdil, že aj on by konal podobne ako Orbán, ak by bol premiérom. V nedeľu chválil maďarskú energetickú politiku a ich postoj k sankciám namiesto Fica jeho spolustraník Ľuboš Blaha.

V maďarskej politike na Slovensku je vzťah k maďarskej vláde rozporuplnou otázkou aj v rámci mimoparlamentnej Aliancie, ktorá združila viaceré menšinové politické strany. Z nich SMK a čoraz viac aj Spolupatričnosť podporujú politiku Viktora Orbána, ich politici sa veľakrát odvolávajú na výsledky maďarského hospodárstva či systému podpory rodín v Maďarsku. Tými sa zvykla chváliť aj maďarská vláda.

Počas uplynulého roka, roka a pol však tieto tvrdenia čoraz častejšie zatieňovali správy o inflácii, ktorá sa vymyká spod kontroly, a o nezastaviteľnom slabnutí forintu, ktoré sa začalo už počas pandémie – a ruská agresia na Ukrajine veci ešte zhoršila.

V Maďarsku je situácia horšia, ako to komunikuje vláda, no ani zďaleka nie je taká zlá, ako to vyzerá podľa nečakaných a veľakrát zdanlivo zúfalých opatrení minulého roka alebo na základe tvrdení maďarskej opozície.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Viktor Orbán

    Ekonomika, Svet

    Teraz najčítanejšie