Denník N

Firemný newsfilter: Najbohatší Slováci sú ešte bohatší, Výboh vynoví „hirošimu“ a pomoc s energiami je konkrétnejšia

Vplyvný podnikateľ, zakladateľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vplyvný podnikateľ, zakladateľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pomoc s drahými energiami pre slovenské firmy nadobúda reálnejšie kontúry, aj keď pôvodne celoeurópske dodanenie energetikov Slovensko takmer vôbec nevyužije. Vláda nachádza iné zdroje krytia kompenzácií, a to z eurofondov, predaja emisných kvót aj z vlastného rozpočtu.

EÚ síce ide zaviesť cenový strop na ruskú ropu, čo môže obmedziť jej dodávky, no nemá sa vzťahovať na dodávky cez ropovody, a tak by s ruskou ropou mohol bratislavský Slovnaft rátať aj v budúcnosti.

Globálne orientované slovenské firmy môže potešiť aj to, že začínajú rapídne klesať náklady na prepravu tovaru po mori, ktoré pandémia pôvodne vyhnala až na desaťnásobok. Vyvoláva to postupné znižovanie svetového dopytu.

Všetko ostatné dôležité pre domáce firmy zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.

1. Okrem papiernika Fiľa si všetci najbohatší Slováci polepšili. Prvá desiatka je bohatšia o viac ako jeden a štvrť miliardy eur

Tento rok zasahovali biznis dozvuky pandémie aj nový veľký problém s nebývalým zdražovaním energií. Desiatka najbohatších Slovákov však svoj majetok aj tak medziročne zveľadila zo 7,5 na 8,8 miliardy eur, vyplýva to z rebríčka magazínu Forbes.

Najviac si prilepšila prví dvaja umiestnení v rebríčku. Líder Ivan Chrenko z developerského veľkopodniku HB Reavis a druhá v poradí – rodina bývalého lídra Penty Jaroslava Haščáka – si polepšili po vyše 300 miliónov eur. Chrenkov majetok sa dostal na viac ako 1,8 miliardy eur a Haščákovci majú vyše 1,3 miliardy eur.

Jediný z prvej desiatky najbohatších Slovákov, ktorému majetok klesol, je Milan Fiľo. Ako deviaty v rebríčku sa zosunul z 580 na 540 miliónov eur. Jeho najcennejšej firme – ružomberským papierňam Mondi SCP – totiž v posledných dvoch rokoch zisky výrazne klesli. Firma, ktorá bežne zarába 70 až 80 miliónov eur ročne, za posledné dva roky zaknihovala zisky iba na úrovni 15 a 9 miliónov eur.

Čo ešte ukázal rebríček:

  • Od štvrtej do sedemnástej priečky sa v ňom umiestnili všetci šiesti

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie