Denník N

Štáty EÚ riskujú energetickú vojnu medzi sebou, pražský okrúhly stôl dal nádej, že k tomu nedôjde

Októbrové stretnutie lídrov EÚ na neformálnom zasadnutí na Pražskom hrade. Hlavnou témou bola energetická kríza a zastropovanie cien plynu. Foto - TASR/AP
Októbrové stretnutie lídrov EÚ na neformálnom zasadnutí na Pražskom hrade. Hlavnou témou bola energetická kríza a zastropovanie cien plynu. Foto – TASR/AP
  • Ani piatkové neformálne stretnutie premiérov a prezidentov EÚ na Pražskom hrade neprinieslo finálne riešenie v otázke cenových stropov na plyn, ktoré žiada aj Slovensko.
  • Lídri EÚ však tvrdia, že ich názory sa zbližujú a prijatých môže byť niekoľko opatrení, ktoré sa budú dopĺňať.
  • Členské štáty vrátane Slovenska majú nachystané vlastné plány B. Tie však môžu spôsobiť, že energie budú menej dostupné než doteraz.

Buď sa členské štáty Únie dohodnú na spoločnom postupe, ako znížiť ceny plynu a elektriny, alebo siahnu po vlastných riešeniach, ktoré však môžu narušiť férovú konkurenciu medzi priemyselnými podnikmi či dokonca viesť k nedostatku energií.

Lídri EÚ už mesiac hľadajú odpoveď na otázku, ako zastropovať ceny plynu a súčasne tým neodplašiť dodávateľov najmä z Nórska, USA a Alžírska. Ak dostanú pod kontrolu cenu plynu, tak aj elektriny, ktorá je od neho závislá.

Po ich piatkovom neformálnom stretnutí v Prahe sa zdá, že odpoveď nebude jedna, ale bude ich viacero.

„Stále väčšiu podporu má oddelenie cien plynu od cien elektriny,” uviedol hostiteľ stretnutia český premiér Petr Fiala.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová k tomu pridala ďalšie tri opatrenia, na ktorých sa pracuje a mali by byť hotové do riadneho samitu lídrov EÚ, ktorý sa začne 20. októbra. Ide o:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Eduard Heger

Európska únia

Plynová kríza

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie