Denník N

V obchodoch už vidno, že lacné značky zaberajú celé regály, hovorí ekonóm Kahanec

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Profesor ekonómie na Stredoeurópskej univerzite vo Viedni Martin Kahanec nedávno upozornil, že inflácia na Slovensku môže byť v skutočnosti nižšia, lebo ľudia teraz namiesto luxusných tovarov nakupujú skôr tie lacnejšie.

V rozhovore vraví, že to vidno aj v obchodoch, kde majú diskontné značky teraz oveľa lepšie miesto. V Spojených štátoch sa to v roku 1995 pokúsili aj zmerať a vyšlo im, že inflácia bola nadhodnotená o 0,8 až 1,6 percentného bodu. Následne sa objavili návrhy, aby sa dávky sociálnej pomoci nezvyšovali o infláciu, ale o menej.

Pri kompenzáciách vysokých cien energií by vláda podľa Kahanca mala riešiť tri základné priority. Je to pomoc chudobným domácnostiam a hmotná núdza, kde už viaceré nástroje máme. Prioritou je ďalej udržať základné fungovanie štátu, to znamená, aby sa nezatvárali školy, aby bolo osvetlenie, aby boli zabezpečené domovy sociálnych služieb, nemocnice. Tretia priorita je nájsť model, ako by sa firmy, domácnosti a obce mali posunúť k energeticky udržateľnejším modelom.

Tiež hovorí, že prudké spomalenie ekonomík našich obchodných partnerov, napríklad Nemecka, ktoré už vidno, sa dotkne aj nášho trhu práce. Klesne dopyt po pracovnej sile. „Očakávam nejaký nárast nezamestnanosti, ale nevidím to zatiaľ ako drámu,“ dodáva.

Máme energetickú krízu a vysokú infláciu. Robíte teraz niečo inak ako predtým?

Od 24. februára máme doma vypnuté kúrenie. Rozmýšľame, ako minúť ešte menej vody, energií, ale to sme robili aj predtým.

Nedávno ste upozornili, že pre vysokú infláciu ľudia obmedzili nákupy luxusných tovarov alebo tovarov s vyššou pridanou hodnotou a nakupujú skôr lacnejšie tovary. Prečo si to myslíte?

Aktuálne dáta ešte nemám, ale keď sa prejdete po obchodoch, vidíte, že diskontné privátne značky majú oveľa prominentnejšie miesta, dokonca celé regály. Hovoríme však aj s nákupcami v obchodných reťazcoch. Keď sa ekonomika pred niekoľkými rokmi veľmi silno posilňovala, dopyt bol taký silný, že v bežnom reťazci skúšali rôzne luxusné tovary ako pravé šampanské, homáre,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ceny energií

  Firmy

  Inflácia

  Obchod

  Rozhovory

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie