Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Dlhopisový trh dáva Slovensku dôležitý signál, požičiava si drahšie ako Španielsko

Foto – TASR
Foto – TASR

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Prichádzajú ŠKODA SCALA, KAMIQ a FABIA s balíkom benefitov 5 rokov pohody a cenovou garanciou na 12 mesiacov. Majte filipa a ušetríte až do 1500 €.


Dobrý deň,

Slovensko sa včera vrátilo na svetové finančné trhy s ponukou 10-ročných dlhopisov. Muselo však akceptovať úrok presahujúci 4 percentá, aby ich predalo za štandardnú miliardu eur. To je dvakrát vyšší výnos ako pred dvoma mesiacmi.

Náklady na obsluhu dlhu rastú všetkým európskym krajinám, Slovensku však viac ako iným. Môže za to najmä vojna na Ukrajine, ktorá slovenskú ekonomiku zasiahne viac ako väčšinu krajín eurozóny. Ekonómovia však upozorňujú, že investori si všímajú aj politickú nestabilitu a uvoľnenú fiškálnu politiku.

V časoch, keď malo Slovensko ešte vlastnú menu, bol kurz koruny voči euru dôležitým indikátorom, ako kroky vlády vníma zahraničie. Napokon, jej prudké oslabenie donútilo v roku 2006 vtedajšieho predsedu vlády Roberta Fica, aby prestal spochybňovať záväzok vstúpiť do eurozóny. Teraz, keď sa už skončila éra superlacných peňazí, by sa premiér Eduard Heger mal častejšie pozerať na ceny na dlhopisovom trhu.

Ekonomický newsfilter má dnes 1050 slov, na jeho prečítanie potrebujete necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Slovensko si požičiava drahšie ako Španielsko

Slovensko včera po prvýkrát v tomto roku zavítalo na medzinárodné dlhopisové trhy a skončilo sa to ďalším rastom úrokov, ktoré investori žiadajú, aby nakúpili slovenský dlh. Vláda si požičala miliardu eur na 10 rokov s výnosom 4,09 percenta. Ešte v polovici augusta boli výnosy slovenských dlhopisov na trhu pod 2 percentami.

Úročenie štátneho dlhu tento rok prudko

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie