Denník N

Pracuje ako bankárka aj pôrodná asistentka: V banke si užívam aj obed posediačky s kolegami. To je niečo, čo v nemocnici nemáme

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Andrea Kožíková je finančnou analytičkou v Tatra banke a dva mesiace už aj pôrodnou asistentkou v jednej z bratislavských nemocníc.

Vyštudovaná ekonómka sa pred viac ako desiatimi rokmi stala dulou, ktorá sprevádza budúce mamičky počas tehotenstva a pri pôrode. Keď pred štyrmi rokmi banka umožnila zamestnancom home office, dala si prihlášku na Slovenskú zdravotnícku univerzitu, štúdium pôrodnej asistencie na nej dokončila tento rok v máji.

V banke aj v nemocnici teraz pracuje na čiastočný úväzok. „Sú minimálne dve kategórie ľudí, ktorí by uvítali čiastočný úväzok. Sú to mamičky po materskej dovolenke a ľudia po štyridsiatke, ktorí by možno už tiež chceli časť svojho života venovať inej činnosti,“ hovorí.

V rozhovore ďalej vraví:

  • prečo sa rozhodla zostať aj v banke, kde pracuje 17 rokov;
  • ako si delí prácu medzi bankárku a pôrodnú asistentku;
  • či ju prekvapuje, že veľa žien zo Slovenska chodí rodiť do zahraničia.

Na vašom webe cakamebabatko.sk píšete, že už v detstve vás fascinoval film Sestřičky s Jiřinou Jiráskovou a scéna s pôrodom v Hre o jablko. Prečo ste nešli študovať medicínu, ale ekonómiu?

Mala som plán, že pôjdem na medicínu, ale rodinné podmienky mi vtedy neumožňovali študovať denne. Keď som skončila gymnázium, hľadala som niečo, čo sa dá študovať externe, a keďže ma bavila aj matematika, logicky padla voľba na ekonómiu.

Kedy ste sa stali dulou?

Už počas externého štúdia na vysokej škole som začala pracovať v banke, prešla som viacerými pozíciami od pobočky cez back office až po finančnú analytičku. Až po mojom druhom pôrode ma moja vlastná ženská cesta priviedla k zisteniu, že pôrod je v živote dôležitý aj vo vnímaní seba ako ženy. Keď malo moje dieťa asi štyri roky, oslovila ma kamarátka, či by som s ňou nešla k pôrodu, jej manžel sa na to necítil. Vtedy mi došlo, že by to možno potrebovali aj iné ženy. Pred viac ako desiatimi rokmi som zistila, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Rozhovory

Zdravotníctvo

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie