Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Nemci chcú podnikom dotovať ceny plynu, naše sa cítia ohrozené

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Prichádzajú ŠKODA SCALA, KAMIQ a FABIA s balíkom benefitov 5 rokov pohody a cenovou garanciou na 12 mesiacov. Majte filipa a ušetríte až do 1500 €.


Dobrý deň,

vláda dnes bude rokovať o štátnom rozpočte, zajtra by ho mala posunúť parlamentu a Európskej komisii.

Návrh má viaceré slabé miesta, na ktoré upozornila aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Napríklad nie je jasné, ako štát rozdelí 3,4 miliardy na pomoc s drahými energiami.

Isté je, že takáto pomoc bude nevyhnutná. Bez nej by aj regulované ceny elektriny a plynu podľa našich prepočtov stúpli trojnásobne a neregulované ešte viac.

Rizikom pre slovenské podniky je aj plán Nemecka podporiť svoje podniky štedrými cenovými stropmi.

V USA pretrvala vysoká inflácia aj v septembri, čo naznačuje ďalšie spomalenie hospodárskeho rastu, keďže americká centrálna banka bude pokračovať vo zvyšovaní úrokov.

Ekonomický newsfilter má dnes 1320 slov, na jeho prečítanie potrebujete 5 a pol minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Nemecká pomoc fabrikám znevýhodní európskych konkurentov

Slovenské podniky ohrozuje popri drahých energiách aj to, že budú mať oveľa vyššie výrobné náklady ako ich nemeckí konkurenti.

Nemecká vláda sa totiž chystá domácnostiam a firmám kompenzovať vysoké ceny gigantickou sumou 200 miliárd eur. Firmy v Nemecku vďaka tejto pomoci prežijú zimu ľahšie ako podniky v krajinách, ktoré si takú podporu nemôžu dovoliť.

„Individuálne riešenia na úrovni jednotlivých členských štátov prispejú k vytvoreniu nerovností a v konečnom dôsledku neprospejú nikomu,“ varuje Republiková únia zamestnávateľov.

„Výsledkom bude veľké pokrivenie európskeho jednotného trhu. Ako môže španielsky výrobca ocele, ktorého zadlžená vláda si nemôže dovoliť chrániť ho pred vysokými cenami plynu, konkurovať nemeckému rivalovi, ktorého účty za energie sú dotované? pýta sa britský magazín The Economist.

Čo presne Nemci chystajú pre svoje firmy:

  • Veľkoobchodná cena plynu sa má veľkým podnikom zastropovať na 70 eurách za megawatthodinu. Aktuálna cena na trhu je okolo 100 – 150 eur, ale v septembri bola omnoho vyššia a ďalší vývoj je

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie