Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Brusel chystá pohyblivé stropy na ceny plynu aj jeho spoločný nákup

Nórska ťažobná plošina West Phoenix v Severnom mori. Foto - Equinor, Seadrill
Nórska ťažobná plošina West Phoenix v Severnom mori. Foto – Equinor, Seadrill

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Prichádzajú ŠKODA SCALA, KAMIQ a FABIA s balíkom benefitov 5 rokov pohody a cenovou garanciou na 12 mesiacov. Majte filipa a ušetríte až do 1500 €.


Dobrý deň,

ekonómovia čakali, že inflácia v septembri poklesla, piatkové dáta však ukázali opak. Mohli za to najmä potraviny, ktoré ignorujú päťmesačný pokles cien najvýznamnejších poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch. Naopak, experti hovoria, že vzhľadom na rast miezd, drahé energie a relatívne nízke marže výrobcov pôjdu ceny potravín ešte hore.

Ďalším ťahúňom inflácie sú, samozrejme, energie. Pre Slovensko je dôležité, aby sa na európskej úrovni zastropovali ceny plynu, čo by malo automaticky stlačiť nadol aj ceny elektriny. Uniknutý návrh opatrení od Európskej komisie, o ktorom budú diskutovať lídri Európskej únie tento týždeň, počíta s dynamickými cenovými limitmi na najdôležitejšom trhu s plynom, holandskom TTF.

Európske riešenie však neznamená, že Brusel zachráni celý náš priemysel, ktorý tak nebude musieť pre zvládnutie krízy urobiť nič. Navyše, ceny energií sa určite nevrátia na úrovne spred roka a pol. Uvedomuje si to napríklad Duslo Šaľa, jeden z najväčších konzumentov energií na Slovensku, ktorý plánuje za 60 miliónov postaviť veterný park aj s batériovým úložiskom.

Ekonomický newsfilter má dnes 1100 slov, na jeho prečítanie potrebujete necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Infláciu vyhnali nahor ceny potravín

Septembrové inflačné dáta priniesli na záver týždňa nepríjemné prekvapenie. Medziročný rast cien sa nespomalil, ako predpokladali ekonómovia, ale zrýchlil na 14,2 percenta. Ako určitá útecha môže slúžiť skutočnosť, že medzimesačný rast tretí mesiac v rade nedosahuje ani percento (v septembri sa mierne zrýchlil na 0,9 percenta).

Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie