Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Koalícia skočila na lep Smeru, firmám hrozí výrazné predraženie práce

Robert Fico a Boris Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico a Boris Kollár. Foto N – Tomáš Benedikovič

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Prichádzajú ŠKODA SCALA, KAMIQ a FABIA s balíkom benefitov 5 rokov pohody a cenovou garanciou na 12 mesiacov. Majte filipa a ušetríte až do 1500 €.


Dobrý deň,

vysoké ceny energií majú tiež pozitívne efekty. Firmy aj ľudia vo svojich domácnostiach sa snažia rýchlo racionalizovať svoju spotrebu. Za posledné dni prišlo niekoľko povzbudivých správ o mohutných investíciách firiem do budovania vlastnej energetiky.

Firmy však potrebujú aj pomoc vlády. Bez nej by mnohé skrachovali, neúmerne sa zadlžili alebo stratili roky budované pozície a dobré meno na domácom a zahraničnom trhu.

Našťastie, zdá sa, že aj v tomto smere sa situácia obracia, minister hospodárstva Karel Hirman avizuje, že na budúci týždeň by mohol konkretizovať, ako bude vyzerať pomoc firmám.

Čaká aj na výsledok samitu Európskej únie, ktorý sa dnes začína a bude pracovať s návrhmi, ktoré v utorok zverejnila Európska komisia.

Aby sme sa však vopred nečičíkali, že už všetko pôjde hladko – prebiehajúce teroristické útoky Ruska na ukrajinskú energetickú infraštruktúru zrejme budú znamenať, že v zime bude treba s elektrinou pomáhať našim východným susedom. Pritom ešte nedávno Ukrajina dodávala svoju prebytočnú elektrinu Únii.

Ekonomický newsfilter má dnes 1280 slov, venujte mu 5 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Zamestnávatelia majú ďalší dôvod na obavy, poslanci Smeru navrhli výrazné zvýšenie príplatkov   

Dvaja poslanci Ficovho Smeru do parlamentu priniesli novelu Zákonníka práce o skokovom zvýšení príplatkov za prácu v noci a cez víkend. Znamenalo by to ďalšie predraženie práce, ktorá je už i tak na Slovensku drahšia ako v mnohých nám konkurujúcich krajinách.

Populistický návrh, ku ktorému sa nemali možnosť vyjadriť zamestnávatelia platiaci tieto príplatky, prešiel do druhého čítania, pretože ho podporilo 113 poslancov vrátane drvivej väčšiny zástupcov klubov OĽaNO a Sme rodina.

V čom je rozdiel: D

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie