Denník N

Firemný newsfilter: Domáce startupy majú novú štvrťmiliardovú hviezdu, prichádza ďalší diskont a fabriky sa hrnú do výstavby elektrární

Diskontný reťazec Action. Foto - Action
Diskontný reťazec Action. Foto – Action

Navýšenie tohtoročného štátneho rozpočtu o 1,5 miliardy eur prešlo po počiatočných sporoch parlamentom. Podniky z toho majú dostať na zvládnutie vysokých cien energií 900 miliónov. Európska únia navyše vláde povolila použiť na pomoc s drahými energiami nevyčerpané eurofondy v rovnakom objeme jeden a pol miliardy eur.

Európska komisia však nenavrhla pevné cenové stropy na plyn, ktoré žiadalo Slovensko a ďalších 14 krajín spoločenstva. Komisia je len za zavedenie cenového koridoru, ktorý by mal limitovať prudké cenové výkyvy na burzách. Pripravila aj návrh na spoločné nákupy plynu, aby členské krajiny medzi sebou pri nich nesúperili. Aj to totiž tlačí cenu plynu nahor.

O návrhoch rokujú od štvrtka hlavy členských štátov EÚ v Bruseli. Podľa informácií z piatkového rána by mali väčšinu návrhov Komisie formálne potvrdiť, čo otvorí cestu k ich rýchlemu zavedeniu. V otázke cenových stropov na plyn však stále nepanuje zhoda a vyzerá to na ďalšie kolá rokovaní počas novembra.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Domáca startupová scéna zaznamenala rekordný obchod. Firmu Around kúpili Američania za vyše štvrť miliardy eur

Novým najväčším obchodom v histórii slovenských startupov sa stalo odkúpenie aplikácie Around, uľahčujúcej prácu na diaľku, americkým technologickým gigantom Miro. Informuje o tom Forbes s tým, že aktuálne sa celý 40-členný tím startupu, ktorý spoluovládajú aj Slováci, už integruje s novým vlastníkom a pracuje na vzájomnej stratégii.

Obe strany transakcie jej hodnotu nekomentovali, avšak podľa portálu Business Insider by sa mala pohybovať až na úrovni 250 až 300 miliónov dolárov. Doteraz sa ako o najväčšom obchode hovorilo o predaji startupu Exponea firme Bloomreasch.

Viac o Around – česko-slovenská partia

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie