Denník N

Týždeň v európskej ekonomike: Tarabove návrhy ohrozujú slovenské eurofondy

Tomáš Taraba. Foto N - Tomáš Benedikovič
Tomáš Taraba. Foto N – Tomáš Benedikovič

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Autori pracujú pre portál Euractiv.sk

 • Oslabenie ochrany finančných záujmov EÚ môže viesť k zastaveniu európskych peňazí.
 • Poznáme budúcoročné legislatívne plány Európskej komisie.
 • Komisia navrhuje „dynamický strop“ na ceny plynu, ako by mal fungovať?

1. Tarabove návrhy ohrozujú slovenské eurofondy

Slovensko sa chystá z eurofondov a plánu obnovy podporovať firmy v energetickej kríze a financovať bezprecedentný prechod na zelené hospodárstvo. Ak o tieto možnosti nechce prísť, malo by si dať pozor na novelu Trestného zákona predkladanú poslancom Tomášom Tarabom (zvolený za ĽSNS).

Taraba by totiž chcel, aby sa eurofondoví podvodníci mohli vyhnúť akémukoľvek trestu. Stačilo by, ak by po prichytení vrátili zneužité peniaze a skutok oľutovali.

Európska prokuratúra upozorňuje, že takto odrádzanie od podvodov nevyzerá. Ministerstvo spravodlivosti však zatiaľ hovorí, že vníma argumenty oboch strán.

O čo ide

Taraba v novele navrhuje možnosť vyhnúť sa trestu za zneužívanie eurofondov pomocou účinnej ľútosti. Tá už je v zákone aj teraz, páchateľ si však musí čin rozmyslieť ešte pred jeho spáchaním, prípadne ho nahlásiť v momente, keď sa mu ešte zabrániť dá.

V rámci návrhu by ho však mohol spáchať s nádejou, že nebude prichytený. Ak by mu to nevyšlo, stačilo by mu peniaze vrátiť, skutok oľutovať a vyhol by sa ďalšiemu trestu.

Všetky členské štáty pritom majú povinnosť nastavovať také tresty, aby

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Tomáš Taraba

  Týždeň v európskej ekonomike

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie