Denník N

Slovenský startup začínal s vesmírnymi balónmi, dnes je priekopníkom v digitálnom parkovaní

Zakladateľ spoločnosti Gospace Pavol Turčina. Foto N - Tomáš Hrivňák
Zakladateľ spoločnosti Gospace Pavol Turčina. Foto N – Tomáš Hrivňák

Bratislavská firma Gospace vyrástla pri Európskej vesmírnej agentúre. Od počiatočného podnikania s letmi stratosférických balónov sa preorientovala na vývoj senzorov a rôzne využitie internetu vecí (IoT).

Tie používa na riešenie rozličných problémov, ako je hladina vodných tokov v hydrológii, ale aj systém rezidentského parkovania.

„Prosím, nevnímajte nás len ako parkovaciu firmu,“ hovorí zakladateľ firmy Pavol Turčina s tým, že Gospace je skôr vývojárske štúdio, v ktorom sa snažia používať nové technológie na vyriešenie rôznorodých problémov prostredníctvom digitalizácie okolitého sveta.

Gospace podniká s technológiami, ktoré patria pod skratku IoT, teda Internet of Things, čiže internet vecí. Sú to technológie, ktoré bezdrôtovo komunikujú tak efektívne, že ich batérie vydržia bez servisu roky. Ich pripojenie na internet umožňujú moderné siete IoT.

Jednou z kľúčových technológií, ktorú používa Gospace sú nanoradary, ktoré s presnosťou na milimeter dokážu veľmi lacno odmerať vzdialenosť od predmetu. Vedia zmerať napríklad výšku vody alebo to, či je na parkovisku zaparkované auto.

Gospace tak zefektívňuje napríklad rezidentské parkovanie či ochranu parkovacích miest pre hendikepovaných. Za parkovací systém Fleximodo získala spoločnosť v roku 2020 aj Seal of Excellence, čo je certifikát kvality, ktorý udeľovala Európska komisia. Gospace sa tak zapísala medzi najinovatívnejšie spoločnosti v Európe.

Tržby firmy sa vlani prudko zvýšili z 200-tisíc na 1 milión eur.

Predstavitelia Gospaceu podľa Turčinu ešte ako študenti propagovali výhody vesmírneho biznisu, zaslúžili sa o vznik Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity a prispeli k vstupu Slovenska do Európskej vesmírnej agentúry (European Space Agency – ESA). Ide o medzivládnu organizáciu s ročným rozpočtom približne 6 miliárd eur.

Pavol Turčina v rozhovore povedal:

  • ako firme pomohla spolupráca s Európskou vesmírnou agentúrou;
  • prečo sa rozhodli podnikať skôr v telekomunikáciách ako vo vesmíre;
  • ako sa Gospace pokúša digitalizovať takú analógovú činnosť, ako je parkovanie;
  • ako systém Fleximodo ochráni napríklad miesta vyhradené pre zdravotne ťažko postihnutých.

Vaša firma vznikla zo skupiny ľudí, s ktorými ste sa podieľali na rôznych projektoch v Slovenskej organizácii pre vesmírne aktivity, kde ste napríklad poslali balón do stratosféry. Aký to malo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Doprava

Firmy

Rozhovory

Technológie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie