Denník N

Ekonomický newsfilter: Pomoc podnikom s drahými energiami môže naraziť na neschopnosť presadiť štátny rozpočet 

Minister financií SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie po zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR v Bratislave 24. októbra 2022. Foto – TASR/Pavel Neubauer
Minister financií SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie po zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR v Bratislave 24. októbra 2022. Foto – TASR/Pavel Neubauer

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

včera vláda konečne predstavila prvé opatrenia na pomoc podnikom s drahými energiami. Štát zaplatí väčšinu rozdielu medzi cenovými stropmi a skutočnými nákladmi podnikov na elektrinu či plyn.

Šesťciferný mesačný limit na pomoc pre jedného prijímateľa svedčí o tom, že nejde o riešenie pre veľké podniky. Koalícia si to uvedomuje a opatrenia pre ne chce predstaviť v najbližších dňoch.

Odhodlanie vlády otvoriť štátnu peňaženku a pomôcť tak slovenskému priemyslu a službám prežiť energetickú krízu treba privítať. Môže však naraziť na nedostatok hlasov v parlamente na podporu budúcoročného rozpočtu. Bez jeho schválenia nebude môcť vláda podľa koaličných politikov pomoc od januára vyplácať.

Druhý Ekonomický newsfilter v novom týždni má 1250 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Vláda zastropovala ceny energií pre podniky, nie však pre tie energeticky náročné 

Vláda bude uhrádzať slovenským podnikom časť zvýšených nákladov na energie. Premiér Eduard Heger včera predstavil plán, podľa ktorého štát zaplatí firmám 80 percent zo spotreby elektriny s cenou nad 199 eur za megawatthodinu a plynu drahšieho ako 99 eur za megawatthodinu.

Väčšie podniky na rozdiel od domácností nemajú regulované ceny a ich náklady na energie sa odvíjajú od burzových cien elektriny a plynu. Predstavitelia priemyslu už mesiace upozorňujú, že vláda pre nich na rozdiel od iných krajín Európskej únie nepripravila žiaden plán kompenzácií. Potom ako lídri EÚ nepodporili cenový strop na všetok plyn nakupovaný dvadsaťsedmičkou, vkladali priemyselníci svoje nádeje  práve do lokálnych opatrení, o ktorých vláda včera rokovala s odbormi a zamestnávateľmi.

Kto dostane kompenzácie a koľko:

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie