Denník N

Ekonomický newsfilter: Každý štát si zrejme energie zastropuje po svojom, ministri EÚ zase nenašli kompromis

Na snímke prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko. Foto – TASR
Na snímke prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ani po včerajšom zasadnutí ministrov pre energetiku členských krajín Európskej únie nie je jasné, ako by mali fungovať európske cenové stropy na plyn. Pri pohľade do kalendára sa šance na väčšiu reformu cien energií znižujú.

O to väčší význam budú mať národné schémy pomoci domácnostiam a podnikom s drahými energiami. Slovenská vláda už v pondelok predstavila stropy pre malé a stredné podniky, tie veľké a energeticky náročnejšie by sa riešenia mali dočkať dnes.

Druhý Ekonomický newsfilter v novom týždni má 1250 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravili Radoslav Tomek a Tomáš Grečko.


1. Európske cenové stropy na plyn sú stále v nedohľadne

Členské krajiny EÚ majú na fungovanie cenových stropov „skôr rozdielne názory,“ povedal včera český minister obchodu Jozef Síkela po dôležitom rokovaní ministrov energetiky Únie.

Jednoznačná zhoda zatiaľ panuje iba na jednej veci – na názve. Od minulého týždňa sa v dokumentoch z rokovaní ustálil výraz cenový koridor. Koridor preto, že cenový strop by nemal byť fixný, ale skôr obmedzovať prudké výkyvy ceny buď nahor, alebo nadol. Ani na tomto rozpätí sa však štáty v utorok nedohodli.

Európske rokovania sa tak držia už niekoľko týždňov toho istého scenára:

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie