Ekonomický newsfilter: Finančný stres nám dokáže otupiť IQ, tvrdí behaviorálny expert

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.
Dobrý deň,
zábery zo včerajšieho rokovania parlamentu ukazovali hĺbku rozvratu na našej politickej scéne. Zástupcovia občanov sa (vraj) intenzívne venovali kampani pred sobotňajšími voľbami. Nielenže nemal kto rokovať, často nebolo ani tých, ktorí by návrhy zákonov na rokovanie predkladali.
Hlasovania boli už zhruba týždeň odložené na dnes, ak sa, pravda, menšinovej koalícii vôbec podarí udržať parlament uznášaniachopným.
Na úrovni ministra hospodárstva sa rokovalo aspoň o pomoci veľkým firmám v energetickej kríze, ani tu však zatiaľ konkrétny výsledok nepoznáme. Dobrá správa prišla aspoň z Bruselu – Európska komisia dočasne povolí mimoriadnu výpomoc podnikom ohrozeným vysokými cenami energií a nebude to považovať za nepovolenú štátnu pomoc.
Pre energeticky náročné prevádzky s poklesom príjmov by prah pomoci mohol vzrásť až na 150 miliónov eur. Na Slovensku by to mohlo pomôcť najmä hutníckym a chemickým podnikom, ale aj mnohým ďalším.
Dnes sme pre vás pripravili Ekonomický newsfilter zo 1260 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravili Oliver Brunovský a Ján Filip.
1. Rastúce ceny nás neraz nútia rozhodovať sa skratkovito a nesprávne
Zdraženie energií ľudia ešte veľmi necítia, ale už si oveľa viac dávajú pozor na ich spotrebu. Robí to tak aj Matej Šucha, behaviorálny analytik, no on zároveň vie vysvetliť, prečo ľudia v čase vysokej inflácie zažívajú strach a nadobúdajú tunelové vnímanie vecí, ktoré môže pôsobiť aj kontraproduktívne.
Prečo je to dôležité:
Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.