Zelený newsfilter: Na „renesanciu” jadrovej energie v Európe to ešte nadlho nevyzerá

Dopyt po elektrine bude v najbližších rokoch rásť. V EÚ za to môžu najmä elektromobily a tepelné čerpadlá. Pre klímu to môže byť dobrá správa, ak sa elektrinu podarí vyrábať s nízkymi emisiami.
Jedným z nízkoemisných zdrojov je jadrová energia. Francúzsky prezident Emmanuel Macron ešte pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu oznámil, že jeho krajina sa pustí do výstavby minimálne šiestich reaktorov novej generácie. Chce tým odštartovať „nukleárnu renesanciu” a nasmerovať Francúzsko ku klimatickej neutralite.
Časť environmentálnych expertov nesúhlasí. Greenpeace chce cez európske súdy zvrátiť rozhodnutie Európske komisie, podľa ktorého môže byť jadro dočasne považované za zelený zdroj a vzťahujú sa naň zelené investície.
Na druhej strane urobila zástancom jadra veľkú radosť švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová, ktorá verejne podporila predĺženie životnosti nemeckých atómových elektrární.
Denník E prijal pozvanie európskeho centra CLEW, aby sa oboznámil so stavom jadrovej energetiky v Európe.
Cieľom výskumnej cesty, ktorej sa zúčastnila dvadsiatka reportérov z celého sveta, bolo vypočuť si argumenty oboch strán – zástancov aj odporcov jadrovej energie.
Novinári okrem iného navštívili podzemné laboratórium, v ktorom sa študujú účinky dlhodobého uskladnenia vysoko rádioaktívneho odpadu.
V tomto Zelenom newsfiltri zhrnieme, čo sme sa počas toho dozvedeli a čo z toho vyplýva pre Slovensko a pre prírodu.
Tohtotýždňový Zelený newsfilter má 1 700 slov. Stihnete ho prečítať za 7 minút.