Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Pred voľbami môže byť v nemocniciach rušno, zopakuje sa lekárska kríza? (otázky a odpovede)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Prečo sestry protestujú? A prečo ešte nemajú vyššie platy? Výpovede už dala tisícka zdravotných sestier po celom Slovensku. Na začiatku roka môžu odísť z nemocníc. Bude to znamenať aj odklad operácií a presun pacientov?

Bude mať kto ošetriť pacientov v nemocniciach? 
Zatiaľ budú v nemocniciach všetky sestry. Tým, ktoré podali výpovede, plynie výpovedná lehota. Znamená to, že v nemocniciach nenastane problém hneď. Ak od výpovedí neustúpia, do práce nenastúpia od 1. februára. Bude to mesiac pred parlamentnými voľbami.

Od januára by mali dostávať platy podľa nového zákona, ktorý kritizovali. Prvé výplaty by im tak mali prísť v polovici februára – teda až potom, čo im uplynú výpovedné lehoty.
Koľko sestier protestuje?
Výpovede zatiaľ ohlásilo takmer tisíc sestier zo šiestich nemocníc. Z toho päť patrí pod ministerstvo zdravotníctva. Celkovo v nemocniciach, ktoré patria pod ministerstvo zdravotníctva, pracuje viac ako 13-tisíc sestier.
Zopakuje sa kríza z protestu lekárov?
Ak by sestry neustúpili a naozaj odišli z nemocníc, môže nastať podobná situácia ako pri štrajku lekárov v roku 2011. Už minulý týždeň minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer) povedal, že v nemocniciach, kde dali výpovede, môžu spájať oddelenia alebo môžu presúvať pacientov.

Ak sestry naozaj prestanú chodiť do práce, je možné aj posúvanie plánovaných operácií. Napríklad v univerzitnej nemocnici v Košiciach dávali výpovede najmä sestry, ktoré pracujú na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny. Práve tie treba pri operáciách.

Konkrétne kroky dnes nehovoria nemocnice a ani minister.

Sestry sa pri protestoch inšpirovali štrajkom lekárov z konca vlády Ivety Radičovej. Lekári vtedy podali hromadné výpovede a po uplynutí výpovedných lehôt ochromili zdravotníctvo. V nemocniciach vtedy chýbali lekári, a tak prišli aj vojenskí lekári z Česka. Odkladali sa plánované operácie, nik však neumrel. Lekári si napokon vybojovali zvýšené platy.

Podľa vzoru lekárov spísali sestry aj dohodu o solidarite. Na rozdiel od lekárov sa v nej zaviazali, že ak niekto stiahne výpoveď, zaplatí 3 300 eur. Ide podľa šéfky odborov o poistku, aby sa nestalo, že jednotlivo budú sestry odhovárať od výpovedí.
Prečo podávajú výpovede?
Sestry chcú vyššie platy. Kritizujú nový zákon o minimálnych platoch zdravotníkov, ktorý schválili poslanci a bude platiť od januára.

Tieto minimálne platy sa netýkajú ambulancií, ale nemocníc – a to štátnych aj súkromných.

Sestry tvrdia, že niektorým z nich platy po zmene zákona klesnú. Minister zdravotníctva Viliam Čislák tvrdí, že to tak nie je. „Ak niekomu od 1. januára klesnú mzdy, tak odstúpim,“ povedal minister. Sestry pripomínajú, že žiadajú, aby sa im platy zvýšili, nie aby sa im neznížili. Navyše, ak by aj minister splnil slovo, odstúpil by len mesiac pred voľbami.

Dnes majú sestry nárok na minimálne 640 až 994 eur – podľa odpracovaných rokov a špecializácie. Od januára dostanú podľa ich prepočtu menej. Keď nové koeficienty prepočítame podľa priemernej mzdy za minulý rok, tak by to bolo od 694,98 do 823,68 eura.

Sestrám prekáža, že nový systém nezohľadňuje počet odpracovaných rokov. Navrhujú, aby sa platy zvyšovali každé tri roky a aby štát prijal opatrenia proti rozkrádaniu. V zdravotníctve je totiž podľa šéfky komory sestier Ivety Lazorovej dosť peňazí, ale nemá sa nimi plytvať, „aby sa peniaze využívali efektívne, a aby sa o pacientov staral dostatok zdravotníkov, lebo inak je pacient ohrozený“.
Platy všetkých zdravotníkov podľa nového zákona

Profesia
Plat v eurách
násobok priemernej mzdy

Farmaceut
1072.5 – 1801.8
1,25 – 2,1-násobok

Sestry a pôrodné asistentky
694.98 – 823.68
0,81 – 0,96-násobok

Fyzioterapeut
694.98 – 823.68
0,81 – 0,96-násobok

Verejný zdravotník
694.98 – 823.68
0,81 – 0,96-násobok

Zdravotný laborant
694.98 – 823.68
0,81 – 0,96-násobok

Asistent výživy
669.24 – 763.62
0,78 – 0,89-násobok

Dentálny hygienik
669.24
0,78-násobok

Rádiologický technik
694.98 – 823.68
0,81 – 0,96-násobok

Zdravotný záchranár
626.34 – 694.98
0,73 – 0,81-násobok

Zubný technik
626.34 – 652.08
0,73 – 0,76-násobok

Technik pre zdravotné pomôcky
626.34 – 652.08
0,73 – 0,76-násobok

Farmaceutický laborant
694.98 – 823.68
0,81 – 0,96-násobok

Masér
574.86
0,67-násobok

Ortopedický technik
626.34
0,73-násobok

Zdravotnícky asistent
600.6 – 626.34
0,7 – 0,73-násobok

Zubný asistent
600.6
0,7-násobok

Sanitár
489.06
0,57-násobok

Logopéd
909.48 – 1029.6
1,06 – 1,2-násobok

Liečebný pedagóg
909.48 – 1029.6
1,06 – 1,2-násobok

Psychológ
909.48 – 1029.6
1,06 – 1,2-násobok

Fyzik
1072.5 – 1801.8
1,25 – 2,1-násobok

Laboratórny diagnostik
1072.5 – 1801.8
1,25 – 2,1-násobok

Pozn.: Výpočty sú robené so mzdou 858 eur. 

Prečo nemajú viac, keď im to sľúbili už dávno?
Sestry protestujú už niekoľko rokov. Zákon, ktorý by im garantoval vyššie mzdy, im poslanci schválili už za vlády Ivety Radičovej. Viac vtedy mali dostať aj sestry v ambulanciách.

Vtedajší šéf lekárskej komory Milan Dragula však tento zákon napadol na Ústavom súde. Ten rozhodol, že zákon je protiústavný, štát totiž nedal súkromným ambulanciám dosť času ani peňazí, aby vedeli vyššie mzdy sestier zaplatiť. Dragula je dnes poradcom premiéra Roberta Fica.
Čo hovoria lekári teraz? 
Lekárski odborári hromadné výpovede sestier podporujú. Aj my sme neboli úspešní až do momentu, kým sme podali výpovede, pripomína šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský. Sestry sú podľa neho zahnané do kúta a nemajú inú možnosť. Žiada verejnosť o trpezlivosť.

„Tento zápas nie je len zápasom za spravodlivejšie ohodnotenie sestier, ale je najmä bojom za vyššiu úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre slovenských pacientov. Je to zároveň vážny zápas proti oligarchom parazitujúcim na slovenskom zdravotníctve, pre ktorých vyššie platy pre sestry znamenajú ich nižšie zisky,“ dodáva Visolajský.
Koľko by požiadavky sestier stáli? 
Minister hovorí, že zmeny v už prijatom zákone budú v roku 2016 stáť 55 miliónov eur. Tým vysvetľuje aj tvrdenie, že platy budú rásť.

Zákon sa týka vyše 20-tisíc sestier. Ministerstvo vypočítalo, že na splnenie požiadaviek sestier by potrebovalo 190 miliónov eur.
Ako reaguje ministerstvo?
Ministerstvo zatiaľ tvrdí, že situáciu monitoruje. „Sme v kontakte s jednotlivými riaditeľmi. Počkajme si na záver dňa (keďže je posledného v mesiaci, a teda zrejme posledný deň na podanie takto motivovaných výpovedí). „Situáciu tak bude možné v utorok podrobnejšie vyhodnotiť a zamerať sa prípadne na prijímanie konkrétnejších opatrení,“ povedal minister.

Ešte minulý týždeň Čislák tvrdil, že akcia sestier je politicky motivovaná, lebo šéfka ich odborov Monika Kavecká chce kandidovať v parlamentných voľbách. „Ak má politické ambície opozičného charakteru, je jasné, že bude kritizovať vládu,“ povedal minister. Kavecká nepopiera, že chce kandidovať, už pôsobí v komunálnej politike. Za ktorú stranu bude kandidovať, nepovedala, vylúčila však Smer. Minister ju vyzval, aby nebrala sestry za rukojemníkov.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: V Martine krízu využili, na export budú vyrábať stotisíc respirátorov denne
 • Štátne dlhopisy: Slovensko si v štyroch aukciách požičalo 478 miliónov eur
 • Energetika: Minister Sulík avizuje pokles ceny tepla v piatich zo šiestich štátnych teplární
 • Konkurz: Na ministerstve financií je výberové konanie na prezidenta Finančnej správy, prihlásilo sa 12 kandidátov
 • ÚVO: Úrad predstavil vlastný návrh, ako upraviť verejné obstarávanie
 • Pomoc: EÚ musí urýchlene rozdeliť 750 miliárd eur z fondu obnovy, vyhlásila šéfka ECB Christine Lagardeová
 • Vývoj: Rast čínskej ekonomiky sa v 3. štvrťroku zrýchlil na 4,9 % z 3,2 % v druhom kvartáli
 • Doprava: Japonsko dnes otestovalo nový rýchlovlak šinkansen, funguje na princípe magnetickej levitácie
 • Nová pomoc od štátu: Aké budú zmeny v pomoci v rámci druhej vlny pandémie
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Posielate učiteľke hotovosť za pomôcky po deťoch? Pribudne nová možnosť, ako sa na ne poskladať

Payme prinesie možnosť poslať peniaze bez toho, aby človek musel vyťahovať peňaženku alebo kartu. Ilustračné foto - JumpStoryy
Payme prinesie možnosť poslať peniaze bez toho, aby človek musel vyťahovať peňaženku alebo kartu. Ilustračné foto – JumpStoryy

Od budúceho roka všetky veľké banky sprístupnia klientom službu Payme, ktorá umožní vypýtať si peniaze na účet jedným linkom napríklad cez čet alebo email. Odpadne tak nevyhnutnosť vypĺňať pri platobnom príkaze IBAN a sumu.

V Bratislave zlacnie teplo o desatinu, avizuje Sulík

Foto - TASR
Foto – TASR

Minister Sulík avizuje pokles ceny tepla pre Bratislavčanov o 10 %, pre Žilinčanov o 4 % a pre Košičanov o 1,7 %. Ceny majú klesnúť v piatich zo šiestich štátnych teplární. K nárastu o 3 % by malo prísť vo Zvolenskej teplárenskej.

Minúta po minúte

V Estónsku sa konal online samit iniciatívy Trojmorie, v ktorej je aj Slovensko. Členské krajiny sľúbili takmer miliardu eur do spoločného fondu, ktorý by mal investovať do ciest, železníc, plynovodov či digitálneho prepojenia štátov iniciatívy.

Iniciatíva združuje Bulharsko, Česko, Estónsko, Chorvátsko, Maďarsko, Litvu, Lotyšsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. (čtk, err)

Kým sa vráti ekonomika USA na úroveň spred krízy, môže to trvať ešte ďalší rok, tvrdí zástupca šéfa americkej centrálnej banky Richard Clarida s tým, že trh práce zrejme bude potrebovať na znormalizovanie ešte dlhšie.

„Aj keď je zotavovanie z jarného kolapsu ekonomickej aktivity robustné, nezabúdajme na to, že plné zotavenie ekonomiky z recesie spôsobené ochorením covid-19 má pred sebou ešte dlhú cestu,“ povedal Clarida počas virtuálnej diskusie zorganizovanej zväzom American Bankers Association.

Pandémia podľa neho spôsobila hlbokú recesiu a aj napriek aktuálnemu oživovaniu sú jej vyhliadky „mimoriadne neisté“.

Miera nezamestnanosti v USA sa výrazne znížila od svojho pandemického vrcholu – na 7,9 % zo 14,7 % počas jari, ale podľa prognóz Fedu do konca roka 2023 zrejme neklesne pod 4 %. (tasr)

Vicepremiér Štefan Holý sa nestretne so zástupcami piatich mimovládnych organizácií, ktoré ho o to požiadali, lebo sú znepokojení predstavenou „revolúciou vo verejnom obstarávaní“. Odpísal im, že budú mať možnosť vyjadriť sa k novele v pripomienkovom konaní. Aliancia Fair Play, INEKO, Transparency International Slovensko, Slovensko Digital a Nadácia Zastavme korupciu majú obavy, že novela zúži priestor na kontrolu štátnych nákupov.

ConocoPhillips kúpi amerického ťažiara ropy z bridlíc Concho Resources za 9,7 miliardy dolárov. Zlúčená firma bude najväčším nezávislým ťažiarom ropy a plynu v USA s dennou ťažbou viac ako 1,5 milióna barelov ropného ekvivalentu.

Akvizícia sa uskutoční formou výmeny akcií a posunie ConocoPhillips medzi najväčších ťažiarov v Permskej panve, jednej z najvýznamnejších oblastí ťažby ropy v USA. Transakcia by mala byť dokončená v 1. štvrťroku 2021.

Fakty o akvizícii:

 • Conco Resources je 5. najväčším ťažiarom v Permskej panve s ťažbou 319-tisíc barelov denne;
 • ConocoPhillips patrí k popredným producentom ropy z bridlíc v dvoch oblastiach USA, v Permskej panve ťaží len 50-tisíc barelov denne;
 • zlúčená firma bude mať hodnotu 60 miliárd dolárov a mala by vlastniť zásoby v objeme 23 miliárd barelov ropného ekvivalentu.

Firma Concho Resources mala na konci júna dlhodobý dlh 3,9 miliardy dolárov a od roku 2018 nevykázala ročný zisk. V 2. štvrťroku prehĺbila stratu na 435 miliónov dolárov z vlaňajších 97 miliónov dolárov.

Kontext

Akvizícia je ďalšou z radu konsolidácií v ropnom sektore, ktorý sa potýka so slabým dopytom a nízkymi cenami pohonných látok v súvislosti s pandémiou.

Mnohí americkí ťažiari z bridlíc sa prepadli do strát a na rozdiel od minulosti majú aj problémy so získaním nového kapitálu na reštrukturalizáciu vysokého dlhu. (čtk, reuters, ap)

Slovensko si v štyroch aukciách štátnych dlhopisov požičalo od investorov 478 miliónov eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity. Priemerné výnosy do splatnosti sa pohybovali od -0,5 % ročne pri dlhopisoch splatných v roku 2027 až po 0,0022 % pri splatnosti v roku 2037. (tasr)

Skrachované aerolínie Flybe by mohli začať na budúci rok opäť lietať. Informoval o tom insolvenčný správca EY, ktorý súhlasil s predajom zostávajúceho majetku dopravcu spoločnosti Thyme Opco.

Nový vlastník Flybe spadá pod firmu Cyrus Capital. Kúpi značku, duševné vlastníctvo, akcie a vybavenie aerolínií.

Podľa nového vlastníka začne britský regionálny dopravca lietať v menšom rozsahu než predtým. Hodnota transakcie nebola zverejnená, schváliť ju musia ešte regulačné úrady.

Ako došlo ku krachu

Aerolinky Flybe pôsobili na trhu vyše 40 rokov. V marci sa stali jednou z prvých leteckých spoločností, ktoré skončili najmä v dôsledku pandémie.

Pred bankrotom Flybe prepravili ročne 8 miliónov cestujúcich a prevádzkovali 40 % regionálnych letov v Británii.

Problémy mali už pred pandémiou, začiatkom roka ich zachraňovala vláda a akcionári. Vo februári dopravcu kúpilo konzorcium Connect Airways vytvorené podnikmi Virgin Atlantic, Stobart Group a Cyrus Capital. (čtk, reuters, bbc)

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Pakistan zruší blokovanie čínskej aplikácie TikTok, rozhodnutie prichádza po 10 dňoch platnosti jej zákazu. TikTok sľúbil, že bude moderovať obsah a odstráni nevhodné a neslušné videá, informuje Reuters.

Vedenie TikToku uviedlo, že žiadne oficiálne rozhodnutie od pakistanských úradov zatiaľ nedostalo. Aplikáciu na sťahovanie krátkych videí stopli preto, že nesplnila podmienky na filtrovanie nemorálneho obsahu.

Akú má pozíciu v Pakistane

TikTok mal pred zákazom v Pakistane 20 miliónov používateľov. Podľa spoločnosti SensorTower sa v poslednom roku stal treťou najviac sťahovanou aplikáciou v krajine po Facebooku a WhatsAppe.

Podľa ďalších údajov TikTok zaznamenal v Pakistane 43 miliónov stiahnutí. Krajina má 220 miliónov obyvateľov, TikTok vo svete používajú hlavne dospievajúci a mladí ľudia.

Ďalšie problémy TikToku

Majiteľ TikToku, čínska firma ByteDance, čelí problémom aj v ďalších krajinách. Niektoré štáty sieť podozrievajú, že dostatočne nechráni súkromie používateľov.

Už teraz je TikTok zakázaný napríklad v Indii. Podľa miestnej vlády by mohli čínske mobilné aplikácie predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Americký prezident Donald Trump podmienil zachovanie aktivít TikToku v USA jeho presunom do amerických rúk. Aj Trump argumentuje ohrozením národnej bezpečnosti.

Čínsky vlastník preto rokuje s americkými firmami Oracle a Walmart o vytvorení spoločného podniku TikTok Global, pod ktorý by presunul aktivity TikToku v USA. (čtk, reuters)

Poľovačky sa môžu konať aj s vyšším počtom účastníkov ako 6, informuje ministerstvo pôdohospodárstva s odvolaním na hygienikov. Vymenúva viacero podmienok – poľovníci sa nebudú zhromažďovať, dezinfikujú si ruky a neprídu chorí.

O podrobnejších podmienkach informuje ministerstvo na svojom webe.

Informácia sa týka takzvaných spoločných poľovačiek. Podľa zákona o poľovníctve ich schvaľujú okresné úrady, zákon ich definuje ako lov s najmenej tromi strelcami. Ich cieľom môže byť radikálne zníženie počtu zveri.

Ministerstvo sa hygienikov na poľovačky pýtalo aj pre hromadné odstrely diviakov, ktoré sa robili s cieľom zabrániť šíreniu afrického moru ošípaných. Konať sa môžu aj spoločné poľovačky na hraniciach s Maďarskom, odkiaľ sa nákaza šírila.

Tesla začne tento mesiac dodávať elektromobily Model 3 zo Šanghaja na vyše 10 európskych trhov. Sú medzi nimi Nemecko, Taliansko, Francúzsko či Švajčiarsko. Autá Tesly sa doteraz dovážali do Európy z jej domácej americkej fabriky.

Tesla spustila dodávky svojho najlacnejšieho elektromobilu z čínskej továrne vlani v decembri. V Šanghaji má prvý montážny závod mimo USA, tento rok v ňom plánuje vyrobiť 150-tisíc áut.

Minulý mesiac Tesla predala na čínskom trhu viac ako 11-tisíc áut Model 3. Okrem neho pripravuje v Šanghaji aj výrobné kapacity pre SUV vozidlo Model Y.

zámere Tesly exportovať autá z Číny do Európy a na ďalšie ázijské trhy informovali médiá už v septembri. Elektromobily chce vyrábať aj priamo v Európe, výrobný závod plánuje postaviť neďaleko Berlína. (reuters)

Ryanair pre pandémiu dočasne pozastavuje lety z Košíc do Prahy. Nateraz posledný let do hlavného mesta Českej republiky bol naplánovaný na pondelok. Lety Ryanairu do Londýna a od 25. októbra aj do Liverpoolu pokračujú. (tasr)

Cetin postaví rýchlu mobilnú 5G sieť na technológiách firmy Ericsson. Švédsky dodávateľ uspel v tendri najväčšieho prevádzkovateľa mobilných a pevných telekomunikačných sietí v Česku, ktorý patrí do skupiny PPF miliardára Petra Kellnera.

Cetin je prvým prevádzkovateľom sietí v Česku, ktorý si vybral dodávateľa pre 5G. V súčasnosti skúšobne prevádzkuje 5G siete v časti Prahy a Kolína pre operátora O2, v ktorom drží kontrolný podiel tiež PPF.

Ericsson v prvej polovici roka spolupracoval s operátormi vo viac ako desiatich európskych krajinách. Má uzavretých vyše 90 zmlúv na zriadenie 5G sietí, z nich približne tretina je v komerčnej prevádzke. Prvá európska komerčná 5G sieť bola spusená firmou Swisscom v apríli 2019.

Technológie pre 5G siete ponúkajú aj firmy Nokia či Huawei, ktorý je považovaný za jedného z hlavných globálnych hráčov v oblasti 5G. USA proti nemu broja z dôvodu možného napojenia na čínsku vládu. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať