Denník N

Ekonomický newsfilter: Ak si budete chcieť vybrať dôchodkové úspory, hrozí vám zdanenie

Foto - TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

parlament pre technické problémy vo štvrtok napokon nehlasoval a o desiatkach návrhov sa tak nerozhodlo. Medzi nimi je aj reforma druhého dôchodkového piliera.

Ak schôdzi nezabránia obštrukcie opozície alebo ďalší hekerský útok, malo by sa o nej hlasovať 8. novembra. Ani pár dní predtým však nie je jasné, či si sporitelia budú môcť vybrať jednorazovo časť úspor, prípadne ak áno, či im to štát zdaní.

V každom prípade minister práce Milan Krajniak ukázal prekvapujúcu ochotu na kompromis a svoj pôvodný návrh po rokovaní s expertmi zlepšil. Škoda, že táto vlastnosť chýba šéfovi OĽaNO a ministrovi financií Igorovi Matovičovi. Zišla by sa mu pri ďalších dôležitých hlasovaniach, napríklad o rozpočte na budúci rok.

Vo svete sa pozornosť investorov minulý týždeň sústredila na štvrťročné výsledky amerických firiem, medzi nimi aj veľkej technologickej pätky. Tie to v časoch zvyšujúcich sa úrokových sadzieb a ochladzujúcej sa ekonomiky nemajú ľahké. Varovné vyhliadky do budúcnosti spôsobili, že akcie všetkých okrem Applu po zverejnení výsledkov zaznamenali výrazné straty.

Zo sveta však prišla aj jedna čerstvá pozitívna správa. Včerajšie prezidentské voľby v Brazílii tesne vyhral ľavicový veterán Luiz Inacio Lula da Silva, ktorý porazil ultrapravicového populistu a súčasného prezidenta Jaira Bolsonara. Bývalý vojak však zatiaľ nepriznal porážku, a preto budú investori v pondelok pozorne sledovať, či sa s výsledkom zmieri, píše Bloomberg.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má 1300 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Zdanenie výberu dôchodkových úspor zostáva pred hlasovaním otvorené

Z pozmeňovacích návrhov k novele zákona o druhom dôchodkovom pilieri najväčší ohlas vyvolal nápad poslanca OĽaNO Petra Kremského, aby sa jednorazový výber úspor zdanil.

O novele obsahujúcej okrem iného predvolené investičné stratégie, ktoré majú sporiteľom zvýšiť budúce dôchodky, či rušenie niektorých poplatkov sa malo v druhom čítaní hlasovať už vo štvrtok, napokon sa hlasovanie posunulo na 8. novembra. Vládny návrh však neobsahuje

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie