Denník N

Ekonomický newsfilter: Fed naznačil, že úrokové sadzby pôjdu vyššie, než sa čakalo, odniesli si to akcie 

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

najdôležitejšou ekonomickou udalosťou včerajška bolo menovopolitické zasadanie najdôležitejšej centrálnej banky sveta, amerického Fedu. Skončilo sa podľa očakávaní štvrtým zdvihnutím úrokových sadzieb o trištvrte percentného bodu po sebe. Šéf centrálnej banky Jerome Powell však trhy nepotešil, keď povedal, že úroky budú musieť vzrásť viac, než si myslel v septembri. Americké akcie stratili 2,5 percenta.

Zaujímavé správy prišli z domáceho realitného trhu. Index ponukových cien bytov a rodinných domov zostavovaný Národnou bankou Slovenska v treťom štvrťroku rástol najpomalších tempom za skoro tri roky. Podľa analytikov to znamená, že na trhu nastal zvrat a ceny nehnuteľností môžu v najbližších štvrťrokoch zaznamenať aj malý pokles.

Ekonomický newsfilter má dnes 1250 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Štvrťmiliardová investícia Ziegler v Rimavskej Sobote je asi stratená

Chudobnému gemersko-malohontskému regiónu mala pomôcť štvrťmiliardová investícia nemeckej firmy Ziegler, ktorú ohlásil vlani v lete vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík. Dnes to vyzerá tak, že z fabriky na spracovanie dreva pravdepodobne nič nebude.

Pred viac ako rokom Sulík spoločne s manažérom firmy oznámil, že Ziegler pri Rimavskej Sobote za 255 miliónov eur vybuduje závod na výrobu dielcov pre drevodomy, v ktorom nájde prácu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie